Czas na wiosenne porządki
Zdrowie Sebastian Kryczka - 18-03-2020

Czas na wiosenne porządki

Nadchodzi moment, kiedy po krótkich zimowych dniach wreszcie wszystko budzi się do życia. Za oknem trawa nabiera koloru soczystej zieleni, słońce coraz częściej zagląda w okna, przyroda ożywa, a każdy organizm ma więcej energii. Wraz z nadejściem wiosny w większości mieszkań następują gruntowne porządki. Co powinno znaleźć się na liście rzeczy „do zrobienia”?

Przegląd garderoby

To jest zdecydowanie dobry moment na odświeżenie swoich stylizacji. Czas poupychać ciężkie zimowe płaszcze w worki i całkowicie zmienić zawartość szafy na lżejszą i przewiewną odzież. Jeśli chodzi o obuwie, przed schowaniem kozaków i zimowych botków należy dokładnie je oczyścić i zabezpieczyć pastą ochronną. Kozaki można wypchać „kulkami” zrobionymi z codziennej gazety, dzięki czemu zachowają swój kształt, a na skórze nie powstaną bruzdy w wyniku zagnieceń. Obuwie przechowuje się w pudełkach.

Kuchnia na błysk

Przy okazji wiosennych porządków w kuchni warto zajrzeć tam, gdzie zazwyczaj się tego nie robi. Z pewnością należy przetrzeć wszystkie szafki i usunąć wszelkie pozostałości po mące, cukrze czy ryżu. Nie zaszkodzi też dokładnie oczyścić okap oraz wnętrze piekarnika. Uwadze nie powinna umknąć także lodówka – tutaj warto przetrzeć wszystkie półki roztworem wody z octem. W kuchni często znajduje się pojemnik z lekarstwami. Warto zajrzeć tam w poszukiwaniu przeterminowanych leków i przy okazji sporządzić listę farmaceutyków, które należy uzupełnić.

Czas na wiosenne porządki

Porządek w łazience

Charakterystyka pomieszczenia łazienkowego polega na tym, że wymaga regularności w dbaniu o czystość. Poza obowiązkowymi czynnościami, które wykonywane są każdego tygodnia, warto poświęcić tym razem więcej czasu na czyszczenie fug i usuwanie kamienia z baterii łazienkowych. Przy okazji można przejrzeć zawartość szafki ze środkami czystości. Często okazuje się, że niektóre z nich zawierają preparat w śladowej ilości, niepotrzebnie zajmując miejsce. Przy sprzątaniu łazienki nie wolno pomijać trudno dostępnych miejsc. Należy do nich między innymi przestrzeń za toaletą oraz za koszem na brudną bieliznę.

Odświeżenie dywanów

Odkurzanie i mycie podłóg to czynności wykonywane regularnie co jakiś czas. Jednym z częściej pomijanych przedmiotów w domu są dywany, a to właśnie one wymagają najwięcej uwagi. Są znakomitym siedliskiem bakterii, pyłu i piachu, niekorzystnie wpływających na drogi oddechowe domowników. Jakiś czas temu dźwięki trzepania dywanów na podwórkach były zwiastunem nadchodzącej wiosny. Dziś czyszczenie dywanów najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie usługowej. Profesjonalne sprzęty i dedykowane, bezpieczne środki chemiczne sprawią, że dywan nie tylko będzie wolny od roztoczy, lecz także odświeżony, pachnący i miękki. Usługi prania dywanów nie zajmują zbyt wiele czasu ani nie są zbyt kosztowne.

Czysta przestrzeń w domu z pewnością napełni domowników nową energią. Po dokładnym wysprzątaniu każdego zakamarka można już tylko czekać na nadejście wiosny.

Partnerem tekstu jest Dywanszop.pl - pranie dywanów Kraków.