Kleszcze - co warto wiedzieć o chorobach, które przenoszą?
Zdrowie Grzegorz Marynowicz - 24-08-2020

Kleszcze - co warto wiedzieć o chorobach, które przenoszą?

W Krakowie podobnie jak w innych miastach w Polsce jesteśmy narażeni na ukąszenie przez kleszcze. Niektórzy uważają, że na te groźne dla zdrowia ludzkiego pajęczaki możemy natknąć się jedynie w lasach i zaroślach, nic bardziej mylnego kleszcze można spotkać w parkach miejskich, na trawnikach, terenach zieleni miejskiej czy nawet w przydomowych ogródkach. Pamiętajmy, że kleszcze żyją w trawach i niskich krzakach, a są szczególnie aktywne wczesną wiosną i jesienią.

Choroby przenoszone przez kleszcze.

Niestety choroby przenoszone przez kleszcze są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Na co możemy zachorować po ukąszeniu kleszcza? Między innymi na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dostępne szczepionki przeciwko kleszczą chronią nas jedynie przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba układu nerwowego powodowana przez wirus KZM. Borelioza to natomiast choroba bakteryjna, którą ciężko rozpoznać, ponieważ właściwie każdy pacjent nią dotknięty może mieć inne objawy. U niektórych osób chorych na boreliozę (ok 40-60%) początkowym objawem choroby jest tak zwany rumień wędrujący, który jest mocno czerwony i swym wyglądem przypomina tarczę. Rumień ten z reguły pojawia się w miejscu, w którym zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza. W przypadku wystąpienia rumienia należy bezzwłocznie rozpocząć antybiotykoterapię.

Kleszcze - co warto wiedzieć o chorobach, które przenoszą?

Jak ochronić się przed kleszczem?

Nie każdy, kto zostanie ukąszony przez kleszcza zachoruje, jednak warto pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce. Aby zapobiegać ukąszeniom kleszczy należy używać środków odstraszających kleszcze, które są dostępne w każdej aptece czy drogerii. Pamiętajmy również o tym, aby po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze preferują zazwyczaj miejsca, w których nasza skóra jest najbardziej delikatna, a więc: zgięcia stawów, pachwiny czy za uszami. Na wycieczki do parku i lasu zakładajmy jasne ubrania, na których o wiele łatwiej będzie nam dostrzec te niewielkie pajęczaki. Pamiętajmy również o nakryciu głowy i zakrytych butach.