Repliki ASG – z czego wynika ich popularność?
Rozrywka Sandra Kula - 29-01-2021

Repliki ASG – z czego wynika ich popularność?

O paintballu słyszeli niemal wszyscy, którzy interesują się militariami. To popularna gra zespołowa, ale niestety dość kosztowna. Dlatego polecaną alternatywą dla paintballu może być rywalizacja przy użyciu ASG. Co oznacza ten termin? Z czego wynika ogromna popularność replik ASG?

Co to jest ASG?

ASG to skrót z ang. Air Soft Gun. Oznacza rodzaj sportowej rywalizacji, bardzo podobnej do paintballu. Nazwą tą określa się również repliki broni palnej w skali 1:1, będące odwzorowaniem prawdziwych broni. ASG używane repliki lub całkiem nowe modele są wykorzystywane do tej sportowej rywalizacji.

Rodzaje replik ASG

ASG to repliki broni palnej, z których można strzelać zazwyczaj plastikowymi kulkami o średnicy 6-8 mm i wadze od ok. 0,11 do 0,43 grama. Stanowią one odwzorowanie prawdziwych broni, takich jak:

  • strzelby,
  • karabiny maszynowe,
  • rewolwery i pistolety,
  • karabinki szturmowe,
  • pistolety maszynowe,
  • karabiny snajperskie.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje broni ASG. Należą do nich:

  • broń sprężynowa – w przypadku tego typu replik kulka jest wystrzeliwana strumieniem powietrza ściskanego w cylindrze przez ruch tłoka naciąganego sprężyną. Broń wymaga każdorazowego naciągnięcia ręcznego sprężyny po oddaniu jednego strzału. Do najpopularniejszych replik sprężynowych należą strzelby typu pump action oraz karabiny snajperskie;
  • repliki elektryczne – w przypadku tej broni silnik elektryczny, wykorzystując specjalny system przekładniowy, naciąga sprężynę i tłok. Po ich zwolnieniu następuje sprężenie powietrza w cylindrze i w efekcie wystrzelenie kulki. Do najczęściej spotykanych ASG tego typu należą subkarabinki, pistolety maszynowe i karabiny maszynowe;
  • ASG gazowe – w tych modelach kulka jest wystrzeliwana przy pomocy stosownego gazu, który mieści się w zbiorniku. Te repliki nie wymagają ręcznego przeładowania po każdym strzale. Wyróżniają się bardzo dużym stopniem realizmu – odczuwany jest nawet odrzut broni.

Repliki ASG – z czego wynika ich popularność?

Repliki ASG – zalety i korzyści

Korzystanie z replik broni typu ASG wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim więc pozwala na opanowanie podstaw obsługi broni, uczy schematu wykonywania właściwych ruchów podczas korzystania z niej, a także zachowania bezpieczeństwa. To sprawia, że asg używane repliki są chętnie stosowane nie tylko przez hobbystów i miłośników tego ciekawego sportu, ale również policję, jednostki paramilitarne, a nawet wojsko. Sprzęty te służą często celom szkoleniowym. Pozwalają na prowadzenie bezpiecznych szkoleń i warsztatów z podstaw obsługiwania broni. Nadają się też do realizacji treningów taktycznych, podczas których nie można z różnych przyczyn używać broni palnej. Co ciekawe, część jednostek wojska polskiego została nawet wyposażona w repliki airsoftowe karabinka Beryl.

ASG wyróżniają się bardzo starannym odwzorowaniem najmniejszych detali, nawet tak drobnych jak np. oznaczenia producentów. Wybrane artykuły charakteryzują się nie tylko możliwością obsługi w identyczny sposób jak pierwowzór, ale również takim samym jej rozłożeniem. To sprawia, że mnóstwo osób posiada całkiem pokaźne kolekcje airsoftowe. ASG używane repliki, zwłaszcza rzadkie modele, sprawiają wiele radości nie tylko kolekcjonerom, ale w ogóle miłośnikom militariów.

Warto przy tym podkreślić, że repliki ASG są bezpieczne. W przeciwieństwie np. do ogólnodostępnych i popularnych wiatrówek broń airsoftowa jest na tyle bezpieczna, że ryzyko zranienia się podczas korzystania z niej jest bardzo niska.