Gdzie wybrać się narty z Krakowa do zagranicznych sąsiadów i jakie narty wybrać?
Rozrywka Grzegorz Marynowicz - 23-01-2020

Gdzie wybrać się narty z Krakowa do zagranicznych sąsiadów i jakie narty wybrać?

Narty to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych i ulubiona rozrywka zimowa Polaków. Przeważnie narciarze co roku szukają nowych miejsc, w których jeszcze nigdy nie jeździli. Wyjątkiem nie są narciarze z Krakowa, którzy, choć mają niezwykle blisko np.do Zakopanego lub Wisły, szukają często nowych wrażeń. W tym tekście podpowiadamy, gdzie warto wybrać się na narty z Krakowa oraz jakie narty wybrać.

Gdzie wybrać się narty z Krakowa do zagranicznych sąsiadów i jakie narty wybrać?

 

Kierunek Czechy

Pierwszym - bliskim i ciekawym kierunkiem na narty są Czechy. Kraj ten w większości składa się z górzystych terenów, więc nietrudno o liczne stacje narciarskie. Jest to idealny kierunek z Krakowa dzięki komfortowej nitce autostradowej oraz dogodnemu połączeniu kolejowemu. W Czechach znajdziemy wiele różnych lokacji, gdzie możemy jeździć na nartach. Z pewnością będą to nie najwyższe Karkonosze. Plusem tego miejsca są obfite opady śniegu oraz bliskość od Krakowa. Karkonosze Czeskie to południowa część pasma, które ciągnie się również przez Polskę. Znajdziemy tam ok. kilkunastu wyciągów oraz przepiękną przyrodę i niewygórowane ceny. W Czechach jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich jest też Harrachov znany głównie w Polsce sympatykom skoków narciarskich. Do kolejnych wartych odwiedzenia miejsc w Czechach warto zaliczyć min. Jested-Liberec czy największy kurort narciarski w Karkonoszach i całych Czechach Szpindlerowy Młyn.

 

Kierunek Austria

Z Krakowa warto również udać się na narty do Austrii. Poświęcając Jedynie odrobinę więcej czasu na dojazd, będziemy mogli wybrać się w Alpy, czyli najpopularniejszych kierunek narciarski niezmiennie od lat. Wybierając się na narty w Austryjackie Alpy, nie powinniśmy liczyć każdego kilometra oraz wybierać jedynie tych najbliżej położonych lokacji. Różnice w odległościach nie będą duże, a wybierając najlepsze stacje narciarskie w Austrii mamy szansę przeżyć niezapomnianą przygodę. Do najpopularniejszych miejsc w Austrii gdzie możemy jeździć na nartach, należą min. Schladming czy Kitzbuehel. Są to niżej położone ośrodki narciarskie z wieloma kilometrami tras zjazdowych. Nieco dalszymi lokalizacjami o ok. 300 km znajdującymi się już w Tyrolu, będą np. Mayrhofen w dolinie Zillertal czy Bad Kleinkirchheim.

 

Jakie narty wybrać?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na spędzenie zimowego czasu na stoku, warto również wybrać odpowiednie narty. Decyzja ta pozwoli nam spędzić czas miło i bezpiecznie. Narty powinny mieć odpowiednią długość. Zbyt długie nie będą komfortowe w prowadzeniu, a zbyt krótkie nie będą stabilne. Długość nart powinna być mniejsza o ok. 5-15 cm od naszego wzrostu. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, narty powinny być najkrótsze w tym zakresie, czyli niższe od nas nawet o 15-20 cm. Jeśli jesteśmy osobami średnio zaawansowanymi i chcemy jeździć z większą prędkością, warto wybrać narty twardsze. Narty możemy wybierać również pod względem typu. Najpopularniejszym jest typ Allround. Te uniwersalne narty pozwalają jeździć na trasach o różnym stopniu trudności i różnej jakości. Narty All Mountain dają możliwość zjeżdżania na samych trasach oraz poza nimi.

Jeśli szukać będziemy konkretnych modeli, jednymi z najlepszych są narty volkl rtm 81. Łączą one w sobie bardzo dobry stosunek ceny do jakości oraz są laureatami World Ski Test. Narty te wybaczają pewne błędy techniczne, są stabilne oraz są niezwykle komfortowe. Narty Volkl Rtm 81 posiadają rdzeń 3DRidge wzbogacony o warstwę włókna szklanego 3D Glass, który wzmacnia sprężystość. Mają też wydłużony profil gwarantujący stabilność w każdych warunkach. Dużym plusem jest wiązanie montowane do fabrycznej płyty w opcji szynowej. Dzięki temu narty dopasują się do każdych butów.