Jak leczyć łokieć tenisisty?
Zdrowie Antoni Konopka - 22-11-2019

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Wszelkie zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien zwane są łokciem tenisisty. Wywołane zostają różnymi urazami i przeciążeniami. Termin wskazywać może, że dotyka ona głównie sportowców, nie jest to prawdą, gdyż spotyka się ją u pracowników administracyjnych i technicznych.

Objawy i przyczyny choroby

Objawia się głównie bólem w okolicy nadgarstka, który przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Ból pojawia się w momencie chwytania, zaciskania czy podnoszenia. Choroba w dalekiej fazie cechuje się bólem nadgarstka nawet w momencie, gdy nic nie robimy. Za przyczynę tego schorzenia przyjmuje się zmiany degeneracyjne. Niewielkie urazy, a także te cięższe przeciążenia negatywnie wpływają na strukturę  włókien kolagenowych oraz utrudniają przepływ krążenia okolicy przyczepu. Wpływ ten ukazuje się delikatną tkanką, która jest bardzo słaba i w momencie ciągłego przeciążania może dojść do naderwania ścięgien. Ból wynika z wydzielania białek, które podrażniają tą tkankę, co objawia się silnym bólem. Dolegliwość ta może być także spowodowana wytworzeniem nieprawidłowych nerwów i naczyń krwionośnych. Warto dodać, iż niewielka aktywność może przyczynić się naderwania ścięgna.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Leczenie

Ból można zatrzymać środkami przeciwbólowymi, jednak nie jest to trwałe działanie, gdyż objawy pozostaną nadal. Warto skorzystać z masaży, terapii wstrząsowej, ultradźwięków czy skorzystać z zastrzyków steroidowych. Forma leczenia zwykle wybierana jest przez lekarza prowadzącego. Ponadto zaleca się nie przeciążać ręki, zażyć relaksu oraz uciekać od czynności, które mają wpływ na powstanie bólu. Ostatecznym rozwiązaniem jest operacja, polegająca na wycięciu przyczepu i uszkodzonej tkanki, co powoduje osunięcie ścięgna. Po operacji ręka musi być usztywniona przez okres 3 tygodni. O powrocie do pracy po takiej operacji można myśleć po 3 miesiącach od zabiegu.

Profilaktyka

Podczas pracy przy komputerze trzeba pilnować, by przedramiona znajdowały się na blacie biurka czy stołu, a łokieć poza powierzchnią, na której znajdują się przedramiona. Klawiatura komputera winna być spłaszczona, by nie wymagała odchylenia rąk.