Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego stylu życia?
Zdrowie Bogdan Możdżyński - 23-11-2019

Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego stylu życia?

Prowadząc zdrowy styl życia, możesz poprawić swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Zwiększysz też swoją wydajność w pracy. Co prawda łatwo jest odrzucić zdrowe nawyki żywieniowe, ale nie trzeba czekać na Nowy Rok, by ponownie do nich wrócić. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Włącz owoce i warzywa do swojej diety

Wybieraj owoce i warzywa w różnych kolorach. Różnią się zawartością przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami. Chronią m.in. przed przedwczesnym starzeniem. Przeciwutleniacze wpływają też pozytywnie na nasz wzrok. Ponadto zwiększają odporność i zwalczają choroby wywoływane przez toksyny. Poprawiają kondycję skóry i ogólny stan zdrowia. 

Jedząc regularnie owoce i warzywa, możesz skutecznie walczyć z nowotworami i chorobami. Dlatego pamiętaj, by codziennie jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców. 

Oddychaj głęboko

Tlen jest niezbędny do życia. Większość osób oddycha płytko. Wykorzystuje maksymalnie ⅓ pojemność płuc. Sportowcy uczą się odpowiednich technik oddychania, by poprawić swoją wydajność. Pełny oddech to taki, w którym płuca są całkowicie wypełnione, brzuch rozszerza się, a ramiona wykonują minimalny ruch.

Pij wodę

Możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na leki i poprawić swój stan zdrowia, pijąc codziennie przynajmniej 2 litry wody. W ten sposób nawadniasz i odżywiasz organizm oraz poprawiasz sobie samopoczucie. Woda może wspaniale oczyszczać organizm z toksyn. Poprawia pracę mózgu. Kontroluje przyrost masy ciała. Dodaje energii.. Reguluje też temperaturę ciała. 

Postaraj się odstresować

Jeśli chodzi o prowadzenie zdrowego stylu, łatwo jest skoncentrować się tylko na sferze fizycznej, a zlekceważyć psychiczną. Warto jednak pamiętać, że jest ona podstawą ogólnego stanu zdrowia. Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie, możesz:

  • ćwiczyć,
  • spotykać się z rodziną i przyjaciółmi,
  • znaleźć hobby,
  • spać każdej nocy 7-9 godzin,
  • robić coś kreatywnego.

Jeżeli nadal czujesz się nieszczęśliwy, a nawet przygnębiony, skonsultuj się z lekarzem lub wybierz się do psychologa. Czasami warto się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i się zrelaksować. Skorzystaj z technik relaksujących. Możesz medytować, słuchać muzyki, czytać, oglądać filmy lub iść na spacer.

Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego stylu życia?

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na długość życia i ogólny stan zdrowia. Ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób. Ponadto zwiększają gęstość kości. Ułatwiają zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie prawidłowej wagi. Dlatego spróbuj ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, że treningi powinny być przyjemne. Możesz np. tańczyć, uprawiać aerobik lub jogę, biegać albo spacerować. 

Wybierz ćwiczenia, które lubisz. Aktywność fizyczna nie polega na cierpieniu i zmuszaniu się, ale atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego stylu życia?

Zdrowe przekąski

Jeśli jesteś głodny, jedz zdrowe przekąski, takie jak owoce, soki warzywne, orzechy i naturalne jogurty. Są odżywcze i nie powodują skoków cukru we krwi. Możesz je znaleźć m.in.  DelikatesyZdrowo - zdrowa żywność kraków. Trzymaj je w łatwo dostępnym miejscu, by w każdej chwili szybko po nie sięgnąć. Unikaj natomiast ciasteczek i batoników.