Na nowoczesnym placu budowy pojawiają się dzisiaj rowiązania, które do niedawna spotkać można było jedynie na kartkach książek z gatunku naukowej fikcji. Rzeczy, które do niedawna wydawały się nieosiągalne, dzisiaj nie są najmniejszym problemem dzięki innowacyjnym technologiom.
Nowa skala i wielkie wyzwania
Coraz częściej materiałem podstawowym wznoszonych budowli jest beton wzmocniony hartowaną stalą. Choć detale z niego wykonywane nie przypominają tych odlewanych jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, pozostaje on tym samym masywnym tworzywem. Obróbka betonu po zastygnięciu nie jest łatwa i o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Jeszcze większą próbą dla wiedzy i sprzętu jest przygotowanie do obróbki żelbetonu. Elementem niezbędnym jest tu zaplecze sprzętowe. Nieodzowna jest też praktyka.
Wiercenie w betoni
Potrzeby wynikające z projektów wymagają nierzadko wykonania otworów o średnicy przekraczającej pół metra. Budynki przepełnione są instalacjami elektrycznymi, magistralami ciepłowniczymi i przewodami sieci wodnej. W związku z tym zachodzi potrzeba stosowania przewiertów w betonowych elementach stropów, podpór i fundamentów. Niewątpliwie zyskanie możliwości szybkiego i sprawnego wykonania wywiertów to jedno z większych osiągnięć w rozwoju techniki budowlanej.
Kilka słów o metodach
Wiercenie otworów w betonie można przeprowadzić nie zakłócając rytmu pracy już istniejącego i działającego budynku. Prace można przeprowadzić bez zagrożenia spowodowanego nadmiernym zapyleniem, ponieważ diamentowe wiertła i wiertnice zaopatrzone są w systemy chłodzenia cieczą.
Są dwa rodzaje sprzętu do wiercenia. Pierwszy to koronki z zębami z węglików, a drugi to wiertła diamentowe. Lepsze efekty daje drugie narzędzie. Wiercenie końcówką z diamentów przemysłowych wykonywane jest w czasie trzy razy krótszym. Im głębszy otwór należy wywiercić, tym więcej potrzeba czasu na wiercenie pierwszym sposobem. Ma na to wpływ konieczność oczyszczania pojemnika koronki z urobionego betonowego rdzenia. Warto w tym miejscu zauważyć, że nowoczesne wiertnice mogą wykonywać otwory pod wybranym kątem i nie trzeba ich mocować do ściany.