KBF i jego działalność kulturalna w Krakowie
Kraków Jakub Oworuszko - 03-07-2023

KBF i jego działalność kulturalna w Krakowie

KBF od lat zajmuje się organizacją różnego rodzaju eventów. Łączy je ze sobą Kraków, na którego terenie odbywają się wszystkie wydarzenia oraz ich kulturalny charakter. Dzięki działalności KBF zarówno mieszkańcy stolicy Małopolski, jak i turyści mają szansę wziąć udział w unikalnych na skalę ogólnopolską imprezach, poznać artystów oraz przeżyć niezapomniane chwile w stolicy Małopolski. wydarzenia kulturalne w Krakowie organizowane przez KBF są zdecydowanie warte zainteresowania każdej osoby, która kocha imprezy na wysokim poziomie.

Jak to się zaczęło, czyli działalność Krakowskiego Biura Festiwalowego

Historia KBF i jego działalności mają swój początek pod koniec lat 90-tych XX w. To właśnie wtedy, w 1997 r., do życia powołane zostało Biuro Festiwalowe Kraków 2000. Była to działająca z ramienia Rady Miasta Krakowa instytucja kultury, która miała zajmować się organizacją wydarzeń kulturalnych na terenie stolicy Małopolski. W 2005 r. Biuro Festiwalowe Kraków 2000 zostało przemianowane na Krakowskie Biuro Festiwalowe i taka nazwa towarzyszy mu po dziś dzień.

KBF zajmuje się realizacją oraz promocją wydarzeń kulturalnych, które skupiają się na terenie Krakowa. Stolica Małopolski jest miastem, który od lat słynie ze swojej bogatej oferty kulturalnej, opracowanej specjalnie z myślą o ludziach w różnym wieku, których łączy jednak żywe zainteresowanie kulturą polską i europejską oraz którzy chętnie uczestniczą w eventach o tej tematyce. Organizowane przez KBF wydarzenia kulturalne w Krakowie cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych – wielu turystów decyduje się odwiedzić Kraków w konkretnym terminie, aby wziąć udział w wybranych spośród nich.

KBF i jego działalność kulturalna w Krakowie

Jakie wydarzenia kulturalne w Krakowie organizuje KBF?

Krakowskie Biuro Festiwalowe posiada wieloletnią tradycję oraz ogromne doświadczenie w organizacji imprez o różnych rozmiarach. Z jego inicjatywy powstały takie znane i cenione w całej Europie festiwale muzyczne, jak m. in. Misteria Paschalia, organizowane co roku, przed Wielkanocą, Opera Rara, Sacrum Profanum, a także takie popularne wydarzenia kulturalne w Krakowie, jak chociażby impreza sylwestrowa na Rynku Głównym.

Lista wydarzeń, które odbyły się pod pieczą KBF jest długa i bardzo zróżnicowana tematycznie. Wśród nich znaleźć można zarówno duże imprezy, jak i kameralne spotkania z krakowskimi autorami, poetami i artystami. To jednak jeszcze nie wszystko! Działalność KBF z biegiem lat ewoluowała i obecnie dalece wykracza poza samą organizację wydarzeń kulturalnych w Krakowie.

Pod pieczą KBF znajduje się popularny kwartalnik „Karnet” dostępny dla wszystkich zainteresowanych za darmo w internecie, krakowskie Punkty Informacji Miejskiej, a także Kraków Film Comission – struktura odpowiedzialna za wspieranie produkcji telewizyjnych i filmowych, które są realizowane na terenie Krakowa. Oprócz tego, KBF posiada także stronę internetową, na której wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w eventach mogą zakupić wejściówki na wydarzenia kulturalne w Krakowie.