Jeśli lubisz operę, warsztaty i parady, koniecznie zwróć uwagę na ten projekt. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest jednym z głównych partnerów międzynarodowego grantu. Projekt jest współfinansowany z programu Kreatywna Europa. Zobacz, jakie atrakcje czekają na uczestników.
O projekcie
Jeśli chcesz, możesz wziąć udział w darmowych warsztatach. Będą trwać od stycznia do czerwca 2020. Skierowane są do mieszkańców Krakowa. W ramach Orfeomajnun.pl zorganizowane zostaną zajęcia społeczno-artystyczne. Możesz wziąć udział w warsztatach tanecznych, kulinarnych, fotograficznych, czy kulinarnych. Planowane są też warsztaty wprowadzające do intrygującej muzyki arabskiej. Mieszkańcy Krakowa będą mogli też wziąć udział w zajęciach plenerowych, podczas których nauczą się budować imponujące maski zwierząt i lalki. Ich prace zostaną później wykorzystane w paradzie i spektaklu operowym.
20-21 marca zostanie wystawiona opera “Orfeo i Majnun”. Spektakl odbędzie się w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE Kraków. Opierać się będzie na współpracy profesjonalnych artystów z chórem społecznym. Historia połączy dwa mity z kultury bliskowschodniej i europejskiej.
Na koniec warto zwrócić uwagę na Wielką Paradę. Odbędzie się podczas Wianków, czyli Święta Muzyki. 20 czerwca 2020 roku będziesz mógł wziąć udział w paradzie społecznej. To radosne święto dla osób w każdym wieku.
Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach artystycznych?
Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym artystą, czy po prostu lubisz malować hobbystycznie, możesz docenić terapeutyczny proces tworzenia. Arteterapia zrodziła się z idei, że sztuka i ekspresja twórcza mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Poprawia też ogólne samopoczucie.
W terapii artystycznej uczestnicy koncentrują się na jednym zadaniu, takim jak malowanie, rysowanie, rzeźbienie lub inny kreatywny projekt. Poprawia koncentrację. Zwiększa też przepływ krwi. Dzięki temu poprawia sprawność rąk, palców i nadgarstków. Dzięki temu polecana jest osobom z zapaleniem stawów lub innymi chorobami stawów. Łagodzi stan zapalny i przewlekły ból.
Terapia plastyczna zachęca też do kreatywnego myślenia. Poprawia funkcje poznawcze. Stymuluje zdrową aktywność mózgu i utrzymuje koncentrację na wysokim poziomie. Niektóre badania sugerują nawet, że sztuka może opóźnić chorobę Alzheimera. Ułatwia komunikację i wyrażanie siebie.
Jakie są dodatkowe zalety arteterapii?
Wiadomo, że terapia sztuką zmniejsza uczucie niepokoju, stres i depresję u osób w każdym wieku. Malowanie, rzeźbienie i rysowanie wspaniale uspokajają. Pozwalają się zrelaksować i skupić na pozytywnych uczuciach. Ostatecznie terapia sztuka może być potężnym narzędziem w radzeniu sobie z problemami, takimi jak izolacja, samotność i stres.
W wielu przypadkach arteterapia zachęca uczestników do spotkań towarzyskich. Ułatwia nawiązanie i podtrzymanie relacji społecznych.
Przy tak wielu pozytywnych korzyściach, łatwo można zrozumieć, dlaczego terapia artystyczna poprawia jakość życia. Można z niej czerpać prawdziwą radość.