Odszkodowanie za opóźniony lot. Jak skutecznie się o nie ubiegać?
Kraków Robert Rudnicki - 15-01-2020

Odszkodowanie za opóźniony lot. Jak skutecznie się o nie ubiegać?

Samoloty należą do jednych z najbardziej punktualnych środków transportu, w końcu nie stoją w korkach ani nie uczestniczą w wypadkach. Niestety, bardzo często zdarza się, że loty ulegają opóźnieniu lub są całkowicie anulowane. W takiej sytuacji pasażerowie, których lot uległ znaczącemu opóźnieniu, mogą ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot. W jaki sposób można starać się o jego przyznanie i jak skutecznie odzyskać należne pieniądze?

Odszkodowanie za opóźniony lot – kiedy przysługuje pasażerowi?

Aby odszkodowanie za opóźniony lot mogło zostać przyznane, konieczne jest spełnienie dwóch najważniejszych warunków. Przede wszystkim, opóźnienie musi być znaczące i wynosić co najmniej 3 godziny. Czas ten liczony jest jednak nie od planowanego startu samolotu z lotniska, ale od godziny jego lądowania w porcie docelowym – liczy się chwila otwarcia drzwi samolotu na lotnisku docelowym.

Drugim warunkiem jest wina za opóźnienie, która musi leżeć po stronie przewoźnika. W praktyce oznacza to, że odszkodowanie za opóźniony lot będzie należne tylko w sytuacji, kiedy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Jeśli lot uległ opóźnieniu z przyczyn od nich niezależnych, np. z powodu złych warunków atmosferycznych, strajku na lotnisku lub niepokojów politycznych odszkodowanie za opóźniony lot niestety nie będzie pasażerowi należne.

Ubieganie się o odszkodowanie za opóźniony lot powinno rozpocząć się od wysłania do linii lotniczej stosownego pisma. W większości przypadków otrzymamy jednak odpowiedź odmowną, gdyż linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania. Z tego powodu najlepiej od razu zwrócić się o wsparcie do profesjonalnej firmy zajmującej się wspieraniem pasażerów w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Dlaczego warto skorzystać z jej wsparcia ubiegając się o rekompensatę?

Odszkodowanie za opóźniony lot. Jak skutecznie się o nie ubiegać?

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu odszkodowania za opóźniony lot

Pasażerowie pragnący skutecznie ubiegać się o przyznanie należnego im odszkodowania za opóźniony lot mogą skorzystać z wsparcia profesjonalnych podmiotów, które świadczą usługi pośredniczenia między liniami lotniczymi a pasażerami. Należy do nich firma Delayfix, w której szeregach działają doświadczeni prawnicy wspierający klientów w skutecznym dochodzeniu ich praw od międzynarodowych przewoźników. Delayfix posiada 5-letnie doświadczenie oraz szerokie grono tysięcy zadowolonych klientów, którym udało się z jego pomocą uzyskać należne odszkodowanie za opóźniony lot.

Aby skorzystać z profesjonalnego wsparcia Delayfix wystarczy wejść na stronę delayfix.com i wypełnić znajdujący się tam formularz. Firma po jego zweryfikowaniu skontaktuje się z klientem wskazując wysokość należnego odszkodowania – pasażerom aktualnie przysługuje nawet do 600 EUR rekompensaty za opóźniony lub odwołany lot. Następnie specjaliści Delayfix skontaktują się z przewoźnikiem informując na bieżąco klienta o przebiegu jego sprawy. Po załatwieniu wszystkich formalności odszkodowanie za opóźniony lot zostanie wpłacone bezpośrednio na konto klienta.