Informacje dla Małopolskich grzybiarzy
Rozrywka Karina Czernik - 28-12-2019

Informacje dla Małopolskich grzybiarzy

Grzybobranie to świetny czas na kontakt z naturą, odpoczynek od codziennych spraw i relaks w jednym. Rok 2019 zwiastuje dobry czas na zbiory grzybów, ponieważ deszcze i wysokie temperatury sprzyjają ich wzrostowi. Prognozuje się, że grzybiarze wyjdą z lasów z pełnymi koszykami.

Jakie grzyby występują w Małopolsce?

Najlepszym podłożem dla grzybów jest wilgoć. Nie lubią suszy, więc kiedy taki okres występuje grzybów jest jak na lekarstwo. Majowe deszcze w 2019 roku przyczyniły się do dobrego okresu na grzybobranie. Największe zbiory miały miejsce na południu kraju, a także Podlasiu i w Wielkopolsce. W Małopolsce spotkać możne podgrzybki, które spotkać można na każdym rogu, a dokładniej w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Dobrze rosną na trawach z wilgotnym poszyciem. Spotykane są także borowiki, które kryją się pod sosnami i świerkami. Koźlarze spotykane w lasach liściastych i mieszanych, rosną pod topolami, brzozami, osikami, grabami oraz na poboczach. Maślaki spotkać można w trawach, lasach iglastych, a szczególnie widoczne są pod modrzewiami. Na korzeniach, pniach i gałęziach pojawiają się opieńki. Co istotne szukać należy ich nie tylko w lasach, ale także w ogrodach, sadach czy parkach.

Informacje dla Małopolskich grzybiarzy

Gdzie na grzyby w Małopolsce?

Udając się na grzybobranie w Małopolsce warto odwiedzić takie miejsca jak Lasy Zabierzowskie, Chorowice - Rezerwat Cieszynianka, Mogilany i Las Bronaczowa, Zalesie i Zaborze, Dolina Będkowska, Raciborsko, Rudnik i lasy Wolnik, Hucisko oraz Czarny Las, Niepołomice – Puszcza Niepołomicka oraz torfowisko Leśne Błoto, Biertowice i Pasmo Bukowca, Radziszów - Rezerwatem Kozie Kąty, Krzeszowice – lasy wokół Bartlowej Góry, Sułkowice – lasek Ptasznica, Myślenice oraz lasy obok wsi Stróża, Brody i Lanckorona, Olkusz, Szczyrzyc – dolina rzeki Stradomki, Kudłacze oraz szlaki Beskidu Średniego i Makowskiego, Limanowa - lasy występujące na północy i wschodzie miasta (ciągną się przez całe pasmo Łososińskie prawie aż do Nowego Sącza) oraz Praczka – lasy Włoszczowskie.