Smartfon jest małym urządzeniem, które można łatwo zgubić lub skraść. Nieustannie wysyła i odbiera sygnały online. Dlatego jest częstym celem przestępców. Opracuj więc strategię ochrony cennych informacji.
Zaktualizuj system operacyjny i aplikacje
Nie opóźniaj i nie ignoruj aktualizacji systemu operacyjnego i aplikacji. W przeciwnym razie możesz się narazić na naruszenie danych. Hakerzy wiedzą, jak identyfikować i wykorzystywać luki w zabezpieczeniach systemu.
Pamiętaj, że im dłużej czekasz z aktualizacją telefonu lub laptopa, tym system staje się bardziej przestarzały. Wtedy jesteś łatwiejszym celem dla hakerów. Dlatego, gdy tylko wyświetli Ci się powiadomienie o aktualizacji systemu operacyjnego lub aplikacji, której używasz, zainstaluj ją niezwłocznie.
Unikaj publicznego Wi-Fi
W miarę możliwości staraj się korzystać tylko z prywatnego połączenia. Wyłączaj Wi-Fi w telefonie komórkowym, gdy jesteś w miejscu publicznym. Oczywiście nie loguj się do nieszyfrowanych otwartych sieci. Jeśli jednak nie jest to możliwe, rozważ użycie VPN. Dokładnie się nad tym zastanów, ponieważ nie wszystkie są sobie równe. Dzięki temu nie musisz się martwić o szpiegowanie telefonu. Aplikacja VPN tuneluje ruch sieciowy za pośrednictwem szyfrowanego połączenia z serwerem w innej lokalizacji.
Zastanów się również nad wyłączeniem Bluetooth, gdy jesteś poza domem. Chyba że używasz smartwatcha, który tego wymaga.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest jedną z najmniej ulubionych opcji zabezpieczeń, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, wymaga dodatkowego etapu. Oferuje jednak solidną barierę w dostępie do Twoich prywatnych informacji. Ten typ uwierzytelniania jest teraz znacznie łatwiejsza w użyciu (dzięki skanerom biometrycznym i funkcji zapisywania hasła) niż kiedyś.
Zablokuj urządzenie
Oczywiście, o wiele łatwiej jest mieć cały czas odblokowany telefon. Wtedy możesz szybko skorzystać z poczty e-mail, aparatu, SMS-ów i innych funkcji. Pomyśl jednak, jak byś się czuł, gdyby nieznajomy znalazł gdzieś Twój telefon i po prostu skorzystał z aplikacji biznesowych, kontaktów, a nawet informacji bankowych.
Dlatego zawsze wprowadzaj cztero- lub sześciocyfrowy kod dostępu. Wpisywanie hasła niekoniecznie jest wygodne, ale zwiększa bezpieczeństwo. Nie jesteś wielkim fanem kodów dostępu? Nie martw się. Skanowanie odcisków palców i Face ID to łatwa i szybka alternatywa. Sprawdź, czy aplikacje (np. bankowość internetowa, Amazon i poczta e-mail) zawierające dane osobowe również są zablokowane hasłami. Pamiętaj, by nie wpisywać wszędzie takich samych haseł.
Zainstaluj aplikację antywirusową
Hakerzy korzystają z oprogramowania do kradzieży haseł i informacji na koncie. Możesz jednak z tym walczyć, instalując aplikację antywirusową. Dużą popularnością cieszy się Avast, McAfee i Panda.
Utwórz kopię zapasową.
Pamiętaj, by regularnie robić kopię zapasową. Przynajmniej w ten sposób, jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony, będziesz miał dostęp do cennych zdjęć i plików. Jeśli masz iPhone, możesz go zaprogramować do automatycznego czyszczenia urządzenia po 10 kolejnych nieudanych próbach podania hasła.