Ortopedia w Kraków Nowa Huta - gdzie znaleźć wsparcie specjalisty?
Zdrowie Robert Rudnicki - 15-06-2020

Ortopedia w Kraków Nowa Huta - gdzie znaleźć wsparcie specjalisty?

Łokieć tenisisty, zerwanie więzadeł krzyżowych, skręcenie stawu skokowego, niezależnie od urazu, zdecydowałeś się odwiedzić lekarza ortopedę. Teraz pozostaje Ci znalezienie dobrego specjalisty. Sprawdź, jak wybrać ortopedę i przygotować się do pierwszej wizyty.

Jak rozpoznać dobrego specjalistę?

Szukając lekarza ortopedy, zwróć uwagę, w jaki sposób komunikuje się z pacjentem. Czasami możesz natknąć się na specjalistę, który ma dużą wiedzę i doświadczenie, ale nie potrafi nawiązać dobrych relacji z pacjentami. Znalezienie lekarza, który zapewni Ci komfort i swobodę podczas wizyt, badań i zabiegów, powinno być Twoim priorytetem.

Konsultacje mogą być bardzo stresujące, szczególnie jeśli doznałeś urazu utrudniającego wykonywanie codziennych czynności. Warto więc poszukać lekarza, który wykaże się empatią. To umiejętność rozumienia emocji innych ludzi i wyobrażenia sobie, co myślą i czują w danej sytuacji. Lekarz obdarzony dużą dozą empatii, zdaje sobie sprawę, co czujesz, gdy słyszysz poważną diagnozę.

Oprócz tego dobry specjalista powinien wspierać decyzje pacjentów. Musi uszanować ich myśli, uczucia i opinie oraz zrozumieć, że to oni podejmują ostateczne decyzje. Dodatkowo powinien wyjaśniać terminologię medyczną w jasny, zrozumiały sposób. 

Jak znaleźć dobrego lekarza ortopedę?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, który zna najlepszych ortopedów w Twojej okolicy. Możesz też zapytać rodzinę, przyjaciół i znajomych, czy słyszeli o dobrym specjaliście. Warto również poszukać na popularnym portalu Znanylekarz.pl. Znajdziesz tutaj nie tylko doświadczonych specjalistów, ale również umówisz na wizytę. Możesz też przeczytać opinie pacjentów.

Ortopedia w Kraków Nowa Huta - gdzie znaleźć wsparcie specjalisty?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy?

Zwykle pierwsza wizyta obejmuje wywiad lekarski z pacjentem i badanie fizykalne. Specjalista może też zlecić dodatkowe badania, takie jak RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czy artroskopię. Musisz opisać każdy rodzaju bólu, którego obecnie doświadczasz, nawet jeśli nie masz pewności, czy jest związany z konkretnym urazem (np. ból kolana). Opisz, w jakim stopniu zakłóca Ci codzienne funkcjonowanie, np. chodzenie, wchodzenie po schodach, wstawanie z krzesła.

Jeśli masz jakąś niedoleczoną kontuzję, koniecznie o niej opowiedz. Lekarz zapyta Cię również o ogólny stan zdrowia i wszelkie istniejące stany chorobowe, w tym zapalenie stawów, osteoporozę, anemię, cukrzycę, otyłość i nadciśnienie. Ponadto przeprowadzi różne testy fizykalne, by ocenić zakres ruchu, obrzęki, odruchy i wygląd skóry. W ten sposób może wykluczyć lub potwierdzić diagnozę.

Ortopedia w Kraków Nowa Huta - gdzie znaleźć wsparcie specjalisty?

Gdzie znaleźć wsparcie lekarza ortopedy?

Doświadczony ortopeda Nowa Huta dr n. med.Bartłomiej Dobosz kładzie nacisk na satysfakcję pacjenta i wynik leczenia. Zajmuje się zespołami przeciążeniowymi i urazami występującymi u sportowców. Konsultuje dzieci i dorosłych. Specjalizuje się w chirurgii urazowo-ortopedycznej. W czasie konsultacji specjalistycznej przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje badanie kliniczne oraz analizuje wyniki tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i RTG.