Lekomania, czyli uzależnienie od leków
Zdrowie Maria Szczepaniak - 15-12-2020

Lekomania, czyli uzależnienie od leków

Nadużywanie lekarstw jest jednostką chorobową, która skutecznie może zniszczyć życie ludzkie. Skutki mogą pojawić się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Jest to uzależnienie podobne do narkotyków, bardzo trudne do wyleczenia. Wskazana jest konsultacja psychoterapeutyczna i ogromne pokłady silnej woli wyjścia z problemu.

Lekomania, czyli uzależnienie od leków

Nadużywanie leków – problem cywilizacyjny

Jedną z przyczyn lekomanii jest zdecydowanie zbyt łatwy dostęp do medykamentów. Mimo, że nie wszystkie leki można kupić bez recepty, to nadal jest ich dość dużo. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nadużycia w tym zakresie mogą wiązać się z przykrymi skutkami dla zdrowia. Niektóre leki wprowadzają w stan euforii, co skutecznie zachęca do częstszego jego zażywania. Zaczynają to być coraz większe dawki – tutaj wkracza już pełne uzależnienie. Człowiek gubi wówczas kontrolę nad swoim postępowaniem, nie znajduje innego sposobu na wyrwanie się nałogu. Niezbędna okazuje się pomoc specjalisty. Pojawia się nadzieja, że nadejdzie w odpowiednim czasie, zanim okaże się, że jest za późno.

Skutki lekomanii

Lekomania prowadzi do wyniszczenia całego organizmu. Brak panowania nad własnym ciałem i emocjami świadczy o zaawansowanym stopniu uzależnienia. Wpływ leków zauważa się w sferze psychicznej i fizycznej. Członkowie najbliższej rodziny czasami nie zauważają żadnych niepokojących symptomów. Osoba uzależniona może w ten sposób ukrywać się przez dłuższy czas. Osoba uzależniona wmawia sobie skuteczność danego leku, w rzeczywistości nie działa on już. Próby odstawienia medykamentów wywołują objawy abstynencyjne. Nierzadko dochodzi do agresywnych zachowań na skutek odstawienia zażywanych od dłuższego czasu leków. W wielu lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych znajdują się substancje uzależniające. Zalicza się do nich między innymi barbiturany, opioidy, benzodiazepiny, a także pochodne kofeiny i pseudoefedryny. Bardzo często ofiarami uzależnienia stają się osoby młode, które szukają nowych doznań. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie zachowań młodzieży.