Spotkanie z kulturą, czyli najbardziej znane krakowskie muzea i teatry
Kraków Rafał Chodnik - 17-10-2019

Spotkanie z kulturą, czyli najbardziej znane krakowskie muzea i teatry

Kraków to historyczne miasto, czego potwierdzenie możemy otrzymać, przechadzając się jego ulicami, a także dzięki wizytom w krakowskich muzeach. To również ważny kulturowy punkt na mapie najbardziej cenionych teatrów w Polsce.

Znane Krakowskie Muzea

Budynek główny Muzeum Narodowego jest chyba najbardziej znanym muzeum w Krakowie. Powstał w 1879 roku, podzielony jest na jeden główny budynek i aż 10 jednostek (w tym Dom Józefa Mehoffera), rozproszonych po mieście. W centralnym gmachu można podziwiać dwie stałe wystawy: ,,Broń i Barwa w Polsce” oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego. Warto udać się tam również po to, by zobaczyć słynną „Damę z Gronostajem”.

Będąc w okolicach Sukiennic  opłaca się wstąpić do Podziemi Rynku, ponieważ w 2010 roku powstał szlak, przeznaczony dla turystów, przedstawiający średniowieczne losy Krakowa. Miejsce idealne dla dzieci, ponieważ muzeum wyposażone jest w interaktywne mapy, przenoszące w czasie do epoki średniowiecza.

Bardzo intrygującym miejscem jest MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej, które istnieje od 2010 roku. Prezentowany w nim jest wzrost polskiej sztuki nowoczesnej, w tym 3 permanentne wystawy oraz inne okresowe.

Dla fanów motoryzacji polecamy Muzeum Inżynierii Miejskiej, powstałe w 1998 roku, mieszczące się w antykwarycznych halach krakowskiej zajezdni tramwajowej.mMuzeum posiada także swój drugi oddział – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to plenerowa wystawa, zapraszająca by poprzez zabawę zapoznać się z prawami fizyki.

Spotkanie z kulturą, czyli najbardziej znane krakowskie muzea i teatry

Najciekawsze Teatry w Krakowie

Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej to drugi najstarszy teatr w Polsce. Powstał w 1781 roku. Jako jedyny zaliczony został do międzynarodowej sieci Mitos21, prezentującej najważniejsze instytucje kulturalne w Krakowie. Teatr wyróżnia się odgrywanymi dramatami.

Scena STU powierzona jest osobom, lubiącym alternatywne treści. To miejsce, będące kompilacją teatru z muzyką, plastyką, tańcem oraz sztuką wizualną. Początkowo teatr skupiał studentów, aktualnie prezentowane są również klasyczne dzieła.

Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya Żeleńskiego prezentuje teatralno-kinową aktywność. W teatrze można spotkać wielu znakomitych aktorów filmowych.

Teatr Słowackiego dedykowany jest miłośnikom polskiej klasyki i europejskiej literatury. Swą działalność prowadzi od 1893 roku. Od lat związany jest z popularnymi nazwiskami.

Pasjonaci kultury z pewnością nie zostaną zawiedzeni. Warto, więc zrobić sobie wieczór z kulturą i wybrać się do jednego z prezentowanych miejsc.