Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast w Polsce, które z każdym rokiem przyjmuje ogromną ilość turystów z całego świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Rynek Główny, na którego temat można znaleźć w przewodnikach naprawdę wiele informacji. Niestety większość z nich przedstawia informacje dotyczące ulokowania poszczególnych elementów.
Rynek Główny w liczbach
Przyjmuje się, że to właśnie Kraków może poszczycić się największym rynkiem w całej Polsce. Wbrew pozorom to stwierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą. Rynek Główny w Krakowie zajmuje powierzchnię odpowiadającą 4 hektarom. Na terenie naszego kraju większym placem głównym mogą pochwalić się między innymi Olecko czy też Latowicz. Nie można jednak podważyć faktu, że to właśnie w mieście królów otworzono pierwszy kantor oraz pocztę. Rynek Główny w Krakowie przez wiele lat stanowił trasę konnego tramwaju, a następnie umieszczono na nim linię tramwajowe, które następnie zostały szybko usunięte. Przyjmuje się, że cała powierzchnia rynku pokryta była takimi budowlami jak kramy, budy oraz ławy. Przez wiele lat to miejsce zyskało liczne nagrody również ze strony międzynarodowych organizacji.
Ciekawostki o Rynku Głównym
Wbrew pozorom Rynek Główny w Krakowie kryje wiele interesujących ciekawostek. Na jego powierzchni umieszczono aż trzy różne pomniki. Jednym z najbardziej popularnych na całym świecie jest ten przedstawiający Adama Mickiewicza. Posąg prezentuje postać wieszcza, który w jednej z rąk trzyma zwój papieru. Od wielu lat ten element rynku stanowi miejsce spotkań uczniów oraz studentów czy też występów wielu ulicznych artystów. Z pewnością niewiele osób wie, że ten słynny pisać nigdy nie pojawił się w tym mieście. Rynek Główny w Krakowie to z pewnością najbardziej reprezentacyjne miejsce, które pozwala na długie spacery. Z pewnością charakter tego miejsca wynika również z licznych kolorowych dorożek. We wcześniejszych czasach to było miejsce, gdzie dokonywało się transakcji zakupu najróżniejszych towarów. To miejsce z pewnością kryje znacznie więcej tajemnic, które mogą nigdy nie zostać odkryte.