Play Kraków - internetowe centrum kulturalne
Kraków Izabela Kurowska - 25-02-2021

Play Kraków - internetowe centrum kulturalne

Platforma online Play Kraków funkcjonuje od początku września 2020 roku, do jej współtworzenia przyczynia się wiele instytucji kulturalnych w Krakowie. W pierwszej kolejności organizatorzy festiwalu Mastercard OFF CAMERA wybrali pięć filmów, które przez okres miesiąca były do dyspozycji użytkowników platformy. Był to początek działania jedynej w Polsce platformy VOD, w której każdy może mieć dostęp do lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Play Kraków - internetowe centrum kulturalne

Jakie wydarzenia online można oglądać w Play Kraków?

Otwarcie na nowe trendy jest niezwykle ważne, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy większość wydarzeń kulturalnych przeniosło się do Internetu. Kraków ma bardzo bogatą ofertę dziedzictwa niematerialnego, dlatego nie można z tego nie skorzystać. Ponadto społeczeństwo oczekuje rozrywki, jest spragnione przynajmniej namiastki normalnego funkcjonowania. Wszystkie wydarzenia online w Play Kraków są odpowiednio dostosowane do wszelkich potrzeb odbiorców. W ofercie znajdują się spektakle teatralne, koncerty, wywiady z twórcami, musicale i pokazy filmowe. Na platformie dostępne są zarówno płatne, jak i całkowicie darmowe materiały, do drugiej grupy zaliczają się głównie wydarzenia edukacyjne. Serwis jest bardzo przejrzysty, na stronie głównej znajdują się zapowiedzi najbliższych transmisji, z podaniem godziny i daty rozpoczęcia. Przykładowo na koniec lutego zaplanowano „XII Dni Komedii dell’Arte”, z podziałek na poszczególne odcinki. Ponadto od 24 do 27 lutego na Play Kraków będzie możliwość obejrzenia spektaklu pod tytułem „Lady Gaga”. Miłośnicy wydarzeń kulturalnych z całą pewnością już nie mogą się doczekać kameralnego koncertu, który będzie dostępny od godziny 18.00 27 lutego, aż do 5 marca.

Dlaczego warto zarejestrować się w Play Kraków?

Dzięki Play Kraków istnieje możliwość pozostawania na bieżąco z najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi. Mimo, że nie jest możliwe udanie się na nie osobiście, to cała inicjatywa jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wystarczy stałe łącze internetowe, by w zaciszu domowym móc obejrzeć spektakl teatralny, wysłuchać koncertu, czy wywiadu z cenionymi artystami. Wydarzenia online w Play Kraków to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie znajomych lub członków rodziny. Po wejściu na dane wydarzenie, można zapoznać się z jego szczegółami, w tym czasem trwania, nazwisk organizatorów i osób występujących. Osoby lub instytucje, które chcą udostępnić nagranie lub przeprowadzić transmisję mogą wysłać zgłoszenie na wskazany na stronie adres mailowy. Możliwości dystrybucji są dość elastyczne, decyzję w tym zakresie podejmuje sam producent – administracja nie ingeruje w to, czy materiał będzie płatny. Dowolność istnieje również w zakresie sposobu, w jaki ma być udostępniony materiał – mogą to być serie, pakiety, a nawet oferty promocyjne. Z platformy można korzystać również na urządzeniach mobilnych, jest kompatybilna z najbardziej popularnymi systemami – Android oraz iOS. Ta forma z pewnością będzie odpowiadała młodszym osobom, które obsługują smartfony codziennie.