Bezpieczna jazda w trakcie zimy
Kraków Nadia Szczęsna - 17-02-2020

Bezpieczna jazda w trakcie zimy

Zima to okres, który wymaga od kierowców szczególnego skupienia i zachowania ostrożności na drogach. Na bezpieczną i komfortową jazdę po ośnieżonej nawierzchni wpływa nie tylko stan techniczny pojazdu, lecz także uwaga i czujność kierowcy. Jak jeździć, aby zima upłynęła pod hasłem bezpiecznej drogi?

Przegląd pojazdu

Zanim na drodze pojawi się pierwszy śnieg, warto rozważyć wykonanie przeglądu swojego auta. Pozwoli to wykluczyć ewentualne niedogodności, które mogą być potem przyczyną ewentualnej kolizji. Kluczową czynnością jest wymiana opon na zimowe. W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon przed sezonem zimowym i to od kierowcy zależy, czy zdecyduje się na tę czynność. Założenie opon zimowych jest wskazane podczas podróży po polskich drogach, ponieważ minimalizuje ryzyko poślizgu lub ewentualnej stłuczki.

Panowanie nad kierownicą zapewnią też sprawne hamulce. Rozsądnie byłoby dokładnie sprawdzić układ hamulcowy, co pozwoli zachować kontrolę nad pojazdem. Bezpiecznym krokiem jest wymiana klocków hamulcowych na nowe.

Bezpieczna jazda w trakcie zimy

Zasada ograniczonego zaufania

Sporo kierowców chce wykazać się sprytem, dopuszczając się zimą ruchów, które mogą sprawić, że kontrola nad pojazdem zostanie utracona. Znakomicie sprawdzi się tutaj zasada ograniczonego zaufania, ponieważ ruchy kierowców innych aut są trudne do przewidzenia i należy stosować środki ostrożności, nie dopuszczając do kolizji. Warto zatem zachować odpowiednią odległość między pojazdami, szczególnie w dużym mieście, kiedy ruch jest natężony w godzinach szczytu.

Bezwzględnie należy przestrzegać prędkości i dostosować pojazd do panujących na drodze warunków. Pozwoli to wydłużyć drogę hamowania, co niejednokrotnie ograniczyło do minimum szkody dla uczestników ruchu drogowego. Niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności i wykazanie się pełną koncentracją. W trakcie jazdy należy zwracać uwagę na wszystkie pojazdy uczestniczące w ruchu, dotyczy to także pieszych oraz rowerzystów.

Ruszanie z miejsca

Wprawienie pojazdu w ruch to czynność z pozoru łatwa, jednak wielu kierowcom sprawia problem, gdy na drodze pojawi się śnieg oraz lód. Gwałtowne ruszanie z miejsca powoduje, że śnieg znajdujący się pod kołami ulegnie stopnieniu, po czym zamarznie pod wpływem ujemnej temperatury. Powstały lód może być przyczyną problemu ruszenia z miejsca, ponieważ auto może się zakopać. Nadmierna brawura nie jest zatem wskazana przy ruszaniu z miejsca. Należy wyprostować koła i delikatnie wcisnąć pedał gazu, dzięki czemu pojazd bez problemu wyruszy z miejsca.

Czym jest zatem bezpieczna jazda zimą? To przede wszystkim zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem obowiązującej prędkości. Podczas jazdy należy zachować maksymalny poziom skupienia i uważnie obserwować sytuację na drodze, w tym również pieszych i rowerzystów. Stosując się do powyższych wskazówek ryzyko kolizji na drodze jest o wiele mniejsze, a jazda bezpieczniejsza.

Partnerem tekstu jest Express - rent a car Kraków.