Mikroelektronika jako kierunek studiów — Dowiedz się o nim wszystkiego!
Kraków Robert Rudnicki - 01-11-2019

Mikroelektronika jako kierunek studiów — Dowiedz się o nim wszystkiego!

Mikroelektronika to jeden z zyskujących coraz większą popularność kierunków studiów. W dzisiejszym świecie jest ona obecna w niemal każdym produkcie i decyduje o wielu ważnych dziedzinach życia takich jak np. medycyna. Wiele osób zastanawia się nad borem właśnie tego kierunku, ale nie do końca wie, czy będzie to dobra decyzja. Poniżej przedstawimy wszystkie ważne informacje o mikroelektronice jako o kierunku studiów oraz podpowiadamy - czym jest, jakie umiejętności nabędziemy po zakończeniu studiów oraz gdzie będziemy mogli znaleźć pracę, po takich studiach.

Mikroelektronika jako kierunek studiów — Dowiedz się o nim wszystkiego!

 

Mikroelektronika — kierunek

Mikroelektronika to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem i wytwarzaniem sygnałów elektrycznych w miniaturowych urządzeniach o niewielkich amplitudach. Celem studiów na kierunki mikroelektroniki jest wykształcenie inżyniera, który będzie posiadał odpowiednią wiedzę do zarządzania oraz projektowania takich układów. Obecnie są one używane w bardzo wielu urządzeniach z różnych dziedzinach życia od urządzeń technicznych, poprzez użytkowe na medycznych skończywszy. Mikroelektronika znalazła się na liście kluczowych dziedzin dla polskiego przemysłu. Obecnie na świecie od 10% do 16% PKB uzyskiwanego jest właśnie z przemysłu związanego z mikroelektroniką. Do 2030 roku według wielu ekspertów stan ten może ulec nawet podwojeniu, więc rola mikroelektroniki w świecie jest nie do przecenienia.

 

Jakie umiejętności nabędziemy po zakończeniu studiów?

Kończąc studia na kierunku mikroelektroniki, nabędziemy wiele umiejętności. Pierwszą z nich jest umiejętność projektowania oraz budowy układów mikroelektronicznych. Studia na tym kierunku zapewniają również wiedzę, która umożliwia wykorzystywanie komponentów elektronicznych do budowy układów mikroelektronicznych. Inżynierowie kończący studia potrafią również pisać oprogramowanie dla mikroprocesorów oraz układu FPGA co nie jest tak oczywistą umiejętnością. Kończąc kierunek mikroelektroniki, będziemy umieć też projektować i budować zwykłe układy elektroniczne, co może być niezwykle pomocne, jeśli będziemy chcieli pracować w pobocznych gałęziach tej dziedziny. Aby znaleźć konkretne uczelnie wystarczy wpisać mikroelektronika uczelnia i otrzymamy wyniki np. ogólnopolskie czy lokalne.

 

Gdzie znajdziemy pracę po tym kierunku?

Absolwenci kierunku związanego z mikroelektroniką mogą znaleźć pracę zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Są oni niezwykle poszukiwani i sytuacja ta z pewnością się nie zmieni w najbliższych latach. Kończąc takie studia, możemy pracować np. jako inżynierowie u producentów samochodowych w działach związanych z elektroniką samochodową. Zatrudnienie znajdziemy też w firmach o profilu elektromagnetycznym w różnych branżach.

Ważną możliwością pracy po tym kierunku studiów jest praca badawczo rozwojowa i naukowa. Jeśli ciekawi nas ta tematyka możemy pracować jako wykładowcy, pracownicy badawczy i rozwojowi czy jako pracownicy instytutów badawczych. Kolejną możliwością pracy po kierunku mikroelektroniki są stanowiska związane z projektowaniem oraz programowaniem mikroelektroniki np. w branży medycznej lub jako projektant obwodów drukowanych. Często absolwenci, po tym kierunku znajdują pracę jako serwisanci układów mikroelektronicznych, które są wysoko zaawansowane lub jako inżynierowie do spraw testowania takich układów.