Mostek prowadzący do Barbakanu zablokowany. 
Kraków Jakub Bielecki - 20-10-2021

Mostek prowadzący do Barbakanu zablokowany. 

Wejście na drewniany most prowadzący do Barbakanu zostało zablokowane drewnianą europaletą. Mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzający stolicę Małopolski narzekają.

Barbakan jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa

Kraków, podobnie do wielu miast z wieloletnią historią, w przeszłości posiadał liczne fortyfikacje. Miasto, a przynajmniej jego cen centralna część otoczona jest murem, którego fragmenty można zobaczyć do dziś. Przejście na drugą stronę warownych murów możliwe było jedną z kilku potężnych bram. Dawna stolica Polski posiada jednak dodatkowe umocnienia - jednym z nich jest właśnie Barbakan, który do dzisiaj cieszy oko odwiedzających.

Barbakan jest budynkiem obronnym o okrągłym kształcie.Był otocozny fosą, a dostęp możliwy był przez most zwodzony. W górnej części budowli znajdują się liczne otwory strzelnicze i inne udogodnienia pozwalające na odparcie ataku wroga.

W czasach, gdy wojny nie polegały już na wielomiesięcznym oblężeniu miast, Barbakan stracił swą funkcję. Wtedy wewnątrz budynku powstały miejskie stajnie.

Niedawno Barbakan został zamknięty i nie jest to związane z oblężeniem

W ostatnim czasie most prowadzący do Barbakanu został zablokowany. W tym celu została użyta niezbyt atrakcyjnie wyglądająca paleta. Przymocowaną ją za pomocą kilku starych desek.

Mieszkańcy miasta, a także turyści odwiedzający Kraków narzekają na obecny wygląd tego miejsca. Samo zablokowanie wejścia na most jest zrozumiałe - prawdopodobnie wiąże się z jego słabym stanem lub planowanym remontem. Odpowiedzialne za opiekę nad tym fantastycznym zabytkiem wadze mogły jednak zadbać, by wykonawca zastosował bardziej estetyczne rozwiązanie.

Mostek prowadzący do Barbakanu zablokowany. 

Kiedy turyści będą mogli znów podejść bliżej Barbakanu?

Odwiedzający Kraków turyści, a także mieszkańcy stolicy Małopolski na razie muszą poczekać na możliwość zobaczenia z bliska Barbakanu. Dopiero po dokończeniu rozpoczętych robót wejście do budynku, czy możliwość obejrzenia go z bliska,  będą znów możliwe. 

Póki co trzeba zadowolić się możliwością zwiedzenia innych krakowskich zabytków, których na szczęście jest w tym mieście wiele.