Defibrylatory AED – wszystko, co warto wiedzieć o tych urządzeniach
Zdrowie Marysia Szczepańska - 12-11-2019

Defibrylatory AED – wszystko, co warto wiedzieć o tych urządzeniach

Defibrylatory AED stają się coraz powszechniejsze. Ich podstawowym zadaniem jest pomoc w ratowaniu ludzkiego życia oraz zwiększenie szans na przeżycie osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Szybko użyty defibrylator pozwala ocalić to, co najcenniejsze – ludzkie życie oraz zdrowie. Jak działają defibrylatory AED i kto może po nie sięgnąć w razie potrzeby?

Defibrylatory AED – przenośne urządzenia medyczne, które ratują życie

Defibrylatory AED to niewielkie, przenośne urządzenia, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby z ich funkcjonalności w razie potrzeby mógł skorzystać każdy człowiek. Do ich obsługi nie jest konieczne posiadanie wiedzy z zakresu medycyny, udzielania pierwszej pomocy ani specjalistycznych umiejętności czy uprawnień. W naszym kraju po defibrylator AED może sięgnąć każdy, kto czuje się w obowiązku niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się bowiem każda sekunda, której upływ może decydować o tym, czy poszkodowany przeżyje.

Defibrylatory AED pojawiają się w wielu miejscach. Charakterystyczne czerwono-zielone skrzynki znajdziemy m. in. w instytucjach publicznych, na uczelniach, w szkołach, centrach handlowych, na przystankach autobusowych, stacjach metra oraz wielu innych miejscach, w których codziennie przebywają duże rzesze ludzi. Coraz lepsza dostępność defibrylatorów pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie oraz pozwala skuteczniej nieść pierwszą pomoc, w razie wystąpienia problemów z krążeniem. A te niestety są coraz powszechniejsze.

Defibrylatory AED – wszystko, co warto wiedzieć o tych urządzeniach

Jak w praktyce działają defibrylatory AED?

Defibrylatory AED zostały skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić każdemu człowiekowi ich prawidłową obsługę. Są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, które krok po kroku przeprowadzają osobę udzielającą pierwszej pomocy przez cały proces ratowania życia drugiego człowieka. Defibrylator porozumiewa się z ratownikiem za pomocą komunikatów głosowych oraz wyświetlanych na ekranie instrukcji obrazkowych. Co jednak najważniejsze, użycie defibrylatora jest w pełni bezpieczne zarówno dla ratownika, jak i osoby poszkodowanej.

To urządzenie, a nie obsługująca je osoba, po zbadaniu parametrów życiowych poszkodowanego podejmuje decyzję o podaniu impulsu elektrycznego. Defibrylacja za jego pomocą jest więc przeprowadzana tylko w sytuacji, kiedy istnieje realna konieczność, co sprawia, że nie należy obawiać się jego użycia. Po defibrylator AED warto sięgnąć w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami zasłabnięcia drugiego człowieka, nie wyczuwamy u niego pulsu oraz oddechu. Objawy te mogą bowiem świadczyć o nagłym zatrzymaniu krążenia, w przypadku którego brak szybkiej i prawidłowej reakcji może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia.

Profesjonalne defibrylatory aed dostępne w miejscach publicznych pozwalają dobrze wykorzystać czas między zdarzeniem a przybyciem na miejsce wyspecjalizowanych służb medycznych oraz w profesjonalny sposób udzielić pierwszej pomocy osobie dotkniętej nagłym zatrzymaniem krążenia. Według statystyk, użyte w ciągu 1-3 minut od chwili zasłabnięcia poszkodowanego urządzenie pozwala zwiększyć jego szanse na przeżycie o nawet 75%.