Kuchnia krakowska - jaki posiłek wybrać?
Kraków Jerzy Kania - 16-10-2021

Kuchnia krakowska - jaki posiłek wybrać?

Urlop w Krakowie z pewnością nie będzie należał do nudnych, w przerwach między zwiedzaniem poszczególnych miejsc warto zadbać o napełnienie żołądka. W mieście funkcjonuje wiele restauracji, których menu przyciąga uwagę wszystkich turystów i mieszkańców. Zainteresowanie Krakowem nie słabnie, dlatego dba się o to, aby nie zabrakło w nim zaplecza hotelarsko-gastronomicznego, wszystko to dla komfortu i wygody turystów.

Kuchnia krakowska - jaki posiłek wybrać?

Gastronomia w Krakowie

Krakowskie zabytki są bardzo popularne na całym świecie, warto oczywiście zainteresować się nimi, ale nie tylko. Na uwagę zasługuje wielowiekowa tradycja widoczna na ulicach miasta oraz w dziedzinie gastronomii. Najbardziej znane i prestiżowe restauracje krakowskie czerpią z tradycyjnych aspektów dawnej kuchni, dlatego skosztowanie poszczególnych potraw jest czymś w rodzaju obowiązku. W centrum kulturalno-rozrywkowym Krakowa, czyli na Kazimierzu organizuje się wiele imprez, spektaklów i pokazów, dlatego nie może tam zabraknąć knajp, restauracji i pubów. Szczególne piętno odcisnęła w nich kuchnia żydowska, która nie straciła nic na swojej popularności. Treściwym posiłkiem będzie z pewnością barszcz czerwony podany z pierogami wypełnionymi farszem mięsnym lub owocowym. Regenerację sił może zapewnić doskonale przyrządzona rolada lub zupa w postaci żurku – odpowiedni posiłek z pewnością poprawi humor oraz pozwoli na dalsze zwiedzanie. Wybitnie dobrych restauracji nie brakuje również na krakowskim rynku głównym, warto zdecydować się na odwiedzenie miejsca łączącego w jedno kilka podstawowych smaków. Udka bażanta w sosie szałwiowym i czekoladowe trufle z malinowym pudrem to doskonały pomysł na pełny posiłek. Krakowskie restauracje regularnie zmieniają menu, dzięki temu zachęca do stołowania się w nich nowych klientów.

Wpływ różnych kultur na krakowską gastronomię

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/gastronomia/ ogromny wpływ na kuchnię krakowską miały różne kultury. Obecność ludności żydowskiej, ormiańskiej, czy ukraińskiej zachęciło do stosowania wielu nieznanych dotąd przypraw. Szczególnie wyróżniała się na przykład kuchnia galicyjska, która zdecydowanie wyróżniała się bogactwem smaków i ich różnorodnością. Upatrywać tego można na przykład w recepturach, na podstawie których powstaje sernik wiedeński, czy tort Sachera. Wiele osób może żyć w błędnym przeświadczeniu pochodzenia bajgli z Nowego Jorku, czy Montrealu, tymczasem ich ojczyzną jest stolica Małopolski – Kraków. Warto odwiedzać z drugą połówką, lub całą rodziną restauracje, których menu są połączeniem kuchni nowoczesnej z dawnymi przepisami i wpływami z różnych stron świata. Klienci restauracji zwracają uwagę również na sposób podawania konkretnych dań, co również ma ogromne znaczenie. W wielu miejscach czerpie się pewne elementy z dawno funkcjonujących, tradycyjnych lokali gastronomicznych. W Krakowie cały czas istnieje co najmniej kilka barów mlecznych, w których wystrój przypomina jeszcze te dawne. Zaletami były niskie ceny i polskie, tradycyjne dania.