Dlaczego warto wybierać licea współpracujące z uczelniami wyższymi?
Nauka i Edukacja Robert Rudnicki - 08-10-2019

Dlaczego warto wybierać licea współpracujące z uczelniami wyższymi?

Wybór liceów ogólnokształcących jest niezwykle ważną kwestią. Dla wielu osób jest to otwarta i prosta droga na studia, a dla innych możliwość zdobycia solidnego wykształcenia. W Polsce coraz więcej liceów decyduje się współpracować z uczelniami wyższymi. W tym tekście przedstawimy kilka argumentów na to, dlaczego warto wybierać takie uczelnie i ujawniamy, jak działa taka współpraca.

Dlaczego warto wybierać licea współpracujące z uczelniami wyższymi?

 

Jak działa współpraca liceów z uczelniami?

Współpraca liceów z uczelniami wyższymi pojawia się coraz częściej. Dla liceów jest to możliwość podniesienia poziomu, a dla uczelni pozyskanie uzdolnionych kandydatów. Współpraca taka różnić się będzie w zależności od formy i poszczególnych placówek, ale ogólnie przebiega podobnie i niezwykle korzystnie. Uczelnie wyższe mogą zapraszać licealistów na wykłady otwarte, warsztaty lub organizować specjalne eventy. Licea mogą również korzystać np. z kadry uczelni, oferując swoim uczniom okresowe lekcje z nauczycielami akademickimi. Uczelnie mogą też na preferencyjnych warunkach organizować obozy językowe czy dodatkowe specjalne zajęcia. Opieka uczelni odbywa się też na wielu polach — nie tylko naukowych, ale i także kulturalnych czy popularyzatorskich.

 

Dlaczego warto?

Korzyści, jakie odnosimy z uczenia się w liceum współpracującym z uczelnią wyższą, jest bardzo wiele. Z pewnością są to dodatkowe możliwości, których uczniowie innych liceów nie mają. Poprzez taką współpracę możemy korzystać i zdobywać bardziej zaawansowaną wiedzę. Dla osób uzdolnionych jest to też szansa na wykorzystanie potencjału oraz zdobycie lepszej pozycji wyjściowej przy rekrutacji na studia. Licea ogólnokształcące mogą korzystać przede wszystkim ze specjalnych programów np. eksperymentalnych klas akademickich wprowadzanych przez uczelnie. Przebywanie w środowisku akademickim to też wiele inspiracji, nawiązanych nowych kontaktów oraz doświadczeń, które z pewnością będą niezwykle pomocne na dalszej drodze kształcenia się. Jeśli więc mamy możliwość dołączenia do takiego liceum, zdecydowani warto rozważyć taką opcję.