Dlaczego warto zdecydować się na foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy?
Kraków Jerzy Zastępa - 28-01-2020

Dlaczego warto zdecydować się na foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy?

W Krakowie i w wielu innych miejscach w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu dzieci podróżowały głównie na fotelikach skierowanych przodem do kierunku jazdy. Na szczęście wiedza rodziców w zakresie bezpiecznego przewożenia dzieci jest coraz większa, dlatego wiele osób decyduje się na zakup fotelika tyłem do kierunku jazdy (fotelika RWF). W Krakowie jest wiele sklepów, w którym sprzedawcy pomogą nam odpowiednio dobrać fotelik samochodowy do proporcji ciała dziecka oraz do konstrukcji samochodu. Swoją siedzibę maja tutaj takie znane sklepy jak np.: 8 gwiazdek.pl i fotelik.info.

Dlaczego należy przewozić dziecko w foteliku RWF?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, dziecko należy przewozić w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy, aby zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo. Warto przy tym pamiętać, że dzieci należy przewozić w fotelikach RWF, tak długo jak to tylko możliwe, dlatego na rynku dostępne są także modele w kategorii wagowej od 9-25kg. W sieci można odnaleźć wiele filmików pokazujących, co dzieje się w razie wypadku z manekinami przewożonymi w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy. Jeżeli dziecko jest przewożone w taki sposób to w przypadku zderzenia czołowego nacisk na jego szyje może wynieść nawet 200kg. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko podróżuje fotelikiem RWF w przypadku zderzenia czołowego dziecko zostaje wepchnięte w fotel, a przeciążenie przeniesione jest na plecy, które zabezpieczone są oparciem. Niebezpieczeństwo powstania urazów jest wówczas znacznie mniejsze.

Dlaczego warto zdecydować się na foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy?

Zalety fotelików RWF.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w przypadku wypadków z udziałem fotelików RWF ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń bądź śmierci dziecka jest o 5 razy mniejsze, niż w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy. W wielu skandynawskich krajach, a zwłaszcza w Szwecji przewożenie dzieci w foteliku RWF to norma. Szwedzi opracowali nawet specjalny test o nazwie Test Plus, w którym mogą wziąć udział wszyscy producenci fotelików samochodowych. Rekomendacje Test Plus otrzymują jedynie te modele fotelików, w których podczas stymulacji wypadku na szyje manekina oddziałuje siła mniejsza niż określony bezpieczny limit. W przeciwieństwie do fotelików RWF, żaden z fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy nie uzyskał pozytywnego zaliczenia tego testu.