Czy Kraków jest miastem odpowiednim do studiowania?
Nauka i Edukacja J. Jankowska - 15-04-2020

Czy Kraków jest miastem odpowiednim do studiowania?

To miasto studenckie, więc samo to określenie już stawia go ponad inne. Jest to miejsce dedykowane tym, którzy interesują się sztuką, są indywidualistami, lubią historyczne i stare miejsca z duszą. Jednak studia w Krakowie nie wiążą się tylko z nauką. Miasto oprócz licznych uczelni wyższych proponuje także wiele ciekawych miejsc, zabytków, atrakcji i wydarzeń kulturalnych.

Kraków – kilka słów o samym mieście

Kraków jest miastem o bardzo ciekawej i długiej historii. To jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce nie tylko przez polskich turystów, ale i zagranicznych. Z pewnością zainteresowaniem cieszą się takie miejsca jak: Stare Miasto, Krakowski Kazimierz, będący żydowską dzielnicą czy Zamek Królewski na Wawelu.

Kraków to stolica województwa małopolskiego, zlokalizowanego na południu Polski. Przez wiele lat miasto było stolicą Polski i siedzibą rodziny królewskiej. Najczęściej kojarzone jest dzięki swym zabytkom oraz urozmaiconej historii, której z pewnością każdy uczył się w szkole.

Władze miasta starają się bardzo, by miasto oprócz wspomnianych skojarzeń przyciągało turystów dlatego, że jest to miasto rozwojowe, gdzie można zakupić mieszkanie w rozsądnej cenie i znaleźć dobrze płatną pracę.

Czy Kraków jest miastem odpowiednim do studiowania?

Uczelnie wyższe, czyli jakie studia w Krakowie są możliwe?

Najczęściej studia w Krakowie kojarzą się z Uniwersytetem Jagiellońskim, czyli najstarszym uniwersytetem w Polsce. Oprócz niego znajduje się tu mnóstwo równie dobrych uczelni, gdyż nie bez kozery miasto określane jest kolebką nauki, edukacji i rozwoju. W Krakowie znajduje się także Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademia Ignatianum w Krakowie. W Krakowie mieści się także wiele uczelnie niepublicznych. Do najbardziej znanych i największych należy Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera (w której rekrutacja już ma miejsce) oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

Życie studenckie tylko w Krakowie

To miasto posiada wyjątkowy klimat. Trzeba je dobrze poznać, by móc poczuć jego niepowtarzalny urok. Bywają osoby, które od pierwszych momentów dostrzegają atuty tego miasta. Absolwenci Krakowskich uczelni powtarzają, że życie studenckie w Krakowie było ich najpiękniejszymi latami z młodości.

Kraków oprócz z bogatej oferty edukacyjnej słynie z szerokiej oferty kulturalnej i rozrywkowej. Atrakcje porównywane są do tych, które spotykane są w Warszawie, ale ich ceny z pewnością są dużo mniejsze.

Kraków oferuje aż 16 bibliotek z wypożyczalniami i czytelniami, mnóstwo księgarni naukowych czy szkół językowych. W Krakowie mieści się także wiele akademików, najbardziej znane to Żaczek, Straszny Dwór lub Oaza.