Pod jakim kątem wybierać uczelnie wyższe?
Nauka i Edukacja Jerzy Zastępa - 01-11-2019

Pod jakim kątem wybierać uczelnie wyższe?

Wybór uczelni, na której będziemy studiowali dla wielu osób, jest bardzo trudną decyzją. Nawet pomimo wstępnie sprecyzowanych planów czy kategorii, problemem jest wybranie tej jednej — najlepszej spośród wielu w puli. W tym tekście podpowiadamy jak wybrać odpowiednią uczelnię wyższą, na co warto zwrócić uwagę i o czym nie możemy zapomnieć, dokonując takiego wyboru.

Pod jakim kątem wybierać uczelnie wyższe?

 

Renoma

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając uczelnie wyższe, jest ich renoma. Warto wybierać te najbardziej renomowane zgodnie z możliwościami i sugerować się właśnie pozycją w hierarchii. Najlepsze uczelnie w kraju oferują dostęp do lepszej kadry nauczycielskiej. Posiadają także więcej środków na badania czy oferują liczne projekty i dodatkowe możliwości rozwoju. Renomowana uczelnia to także współpraca z innymi placówkami zagranicznymi i możliwości np. uczenia się za granicą. W tym elemencie doskonale sprawdza się powiedzenie, że większy może więcej i nie jest to jedynie pusty slogan. Jeśli zatem mamy taką możliwość, nie warto wahać się tylko wybierać najbardziej renomowane uczelnie.

 

Czy spełnimy swoje cele — dopasowanie

Ważnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierać uczelnie jest to, czy spełnimy tam swoje cele. Każda osoba posiada inne cele. Dla jednych będzie to np. samo ukończenie studiów jak najmniejszym nakładem sił, gdyż wyniki nie są im potrzebne do np. dalszego kształcenia się. Inne zaś osoby będą stawiały na obecność w środowisku naukowym itp. Warto więc zatem wybierając uczelnie zwracać uwagę, która z nich pomoże spełnić nam najlepiej nasze prywatne cele.

 

Lokalizacja, koszty utrzymania oraz życie

Dość prozaicznym, ale równie ważny elementem podczas wyboru uczelni wyższej jest strona praktyczna studiów. Warto zatem przemyśleć takie kwestie jak koszt utrzymania się w danym miejscu, odległość od naszego miejsca zamieszkania czy możliwości pracy, z której będziemy się utrzymywali. Różne uczelnie wypadać będą pod tym kątem zupełnie inaczej. Czasami dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniej renomowanej uczelni, ale na której nauka będzie przebiegała na dużo lepszych i bardziej komfortowych warunkach prowadzenia własnego życia i która pozwoli nam osiągnąć swoje cele.