Jak wyjść z długów i pozbyć się ich na zawsze?
Biznes Maria Szczepańska - 29-03-2020

Jak wyjść z długów i pozbyć się ich na zawsze?

Rzeczą najgorszą, jaką może zrobić dłużnik, a którą bardzo często robi, jest chowanie głowy w piasek. Niestety długom trzeba stawić czoła. Co najważniejsze, bardzo często okazuje się, że strach przed wierzycielami i spłatą zadłużenia, był większy, niż było to wszystko warte. Długów można się pozbyć i można zacząć żyć normalnie. Jak to zrobić?

Sprawdź ważność długu!

Kiedy otrzymujemy nagły telefon od windykatora, który z reguły zarzuca nas formalnym bełkotem i szeregiem niezrozumiałych przez nas żądań, nasz świat staje na głowie. Informacja o jakimś długu do spłacenia, który trzeba oddać już zaraz, bo konsekwencje w zwłoce będą olbrzymie, może u każdego spowodować palpitacje serca i podjęcie nieprzemyślanych decyzji.

Niestety windykatorzy wykorzystują element zaskoczenia i terroru, aby zmusić dłużnika do uznania długu przedłożonego im w informacji telefonicznej, czy też w piśmie przesłanym pocztą. Okazuje się jednak, że bardzo często firmy windykacyjne wykupują długi przedawnione.

Przedawnienie, czyli jak wyjść z długów na swoich warunkach

W takiej sytuacji dłużnik wcale nie musi godzić się na dyktowanie warunków spłaty przez windykatora. Bo długi przedawnione nie mogą być windykowane przez sąd i w takiej sytuacji tak naprawdę to dłużnik dyktuje warunki tego, jak i kiedy je zwróci.

Dlatego, zanim nie sprawdzimy tego, czy dług jest przedawniony, czy też nie, nie podejmujmy żadnych działań, które mogłyby świadczyć o uznaniu zadłużenia. Nie podawajmy też żadnych danych osobowych przez telefon i nie wyrażajmy na nic zgody.

Polubowna spłata zadłużenia

Inną kwestią są długi, które w razie braku współpracy z naszej strony, mogą trafić do komornika. Jak wyjść z długów w takiej sytuacji? Musimy tutaj pamiętać o tym, że wierzycielom zależy z reguły na polubownym załatwieniu sprawy, dlatego warto rozmawiać i walczyć o rozłożenie zadłużenia na atrakcyjne dla nas raty. A nawet na jego częściowe umorzenie.

Przy tym musimy po prostu zacząć negocjować, ale nie z pozycji zastraszonego dłużnika, a osoby, która wie, do czego dąży i potrafi to wyegzekwować. Niestety, ale firmy windykacyjne bardzo często żerują na zastraszaniu swoich klientów, którzy w matni lęku zgadzają się nawet na najbardziej absurdalne warunki spłaty zadłużenia.

Jak wyjść z długów i pozbyć się ich na zawsze?

Umorzenie długów

Co najważniejsze, profesjonalne firmy pomagające w oddłużaniu, negocjują nawet 70-procentowe umorzenia długów. A to nie wszystko. Jeśli nasza sprawa trafiła już do sądu, to także nie trzeba się załamywać. Warto iść na rozprawę i przedstawić swoją sytuację. Istnieje bardzo duża możliwość, że sąd zaproponuje najkorzystniejsze dla nas warunki spłaty lub umorzenie części długu.

Upadłość konsumencka

Do rozwiązań, które pokazują jak wyjść z długów skutecznie, należy również upadłość konsumencka. Wielu dłużników obawia się ogłoszenia upadłości, całkowicie niepotrzebnie. Jeśli przeprowadzimy ją sprawnie, to możemy skutecznie pozbyć się długów raz na zawsze i to w o wiele korzystniejszy dla nas sposób, niż w przypadku zajęcia komorniczego naszego majątku. W tej sprawie warto jednak skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy przeprowadzą nas przez całą procedurę w jak najbardziej pomyślny dla nas sposób.