Prawo cywilne, administracyjne, rodzinne – dla przeciętnego obywatela wszystkie te obszary są dość mocno tajemnicze i niezrozumiałe. Z tego powodu, naturalnym wydaje się, że gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy związane z prawem, szukamy pomocy u specjalistów. Zazwyczaj kierujemy swoje kroki do kancelarii, licząc, że osoba kompetentna udzieli nam niezbędnej pomocy. Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawniczą i włąsciwego adwokata? W jakich kwestiach należy się zwrócić do adwokata?
Profesjonalizm i wysokie kompetencje
Poszukując specjalisty, który pomoże nam w kwestiach prawnych, np. adwokata w Krakowie, należy dokładnie sprawdzić, jaki poziom reprezentuje sobą konkretna kancelaria. A nawet dokładniej – czy konkretna osoba, z którą chcemy nawiązać współpracę, nam odpowiada. Niewątpliwie wiele spraw, z którymi udajemy się do adwokata, to sprawy niezwykle delikatne. Dlatego bardzo istotne jest, aby wybrany przez nas adwokat był kompetentny nie tylko od strony służbowej. Ważne również, aby cechował się wysoką moralnością, empatią i umiejętnością pracy z ludźmi. Nie chodzi tutaj o zbędny sentymentalizm i źle pojętą wrażliwość. Liczy się natomiast zachowanie się z klasą, a także umiejętność wyczucia sytuacji.
Łatwiej zaufać kancelariom, które mogą pochwalić się długą obecnością na rynku, stażem i doświadczeniem. Nie sposób zaprzeczyć, że "wytrawni gracze," którzy mieli już do czynienia z rozmaitymi przypadkami, patrzą na sprawy nieco szerzej. Dzięki temu sprawnie łączą fakty i szybko znajdują rozwiązania. Z drugiej strony osoby młode, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie, zazwyczaj nie poruszają się jeszcze utartymi schematami. Dodatkowo, początkujący adwokaci zazwyczaj bardziej się starają, żeby wyrobić sobie dobrą reputację i zyskać wiernych klientów, którzy będą rekomendować ich usługi. Dlatego też, w zasadzie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy będzie młody czy nieco starszy adwokat. Najlepiej podjąć decyzję w oparciu o własne preferencje a także nie bać się zrezygnować z usług konkretnego adwokata, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak przebiega nasza współpraca.
Kiedy udać się do adwokata lub radcy prawnego?
W Polsce występuje swoisty dualizm dotyczący zawodów związanych z prawem. Technicznie rzecz biorąc, obecnie zakres obowiązków adwokata i radcy prawnego jest praktycznie taki sam. Główną różnicą jest to, w jaki sposób możemy usankcjonować współpracę. Chcąc nawiązać współpracę z adwokatem, jesteśmy w stanie zrobić to tylko poprzez podpisanie umowy cywilnoprawnej. Jeżeli zależy nam na umowie o pracę, to musimy zdecydować się na współpracę z radcą prawnym. Do przedstawicieli któregoś z tych zawodów, warto się udać gdy:
-
potrzebujemy porady prawnej,
-
potrzebujemy przedstawiciela w sądzie lub urzędzie,
-
wystąpiła konieczność opracowania jakiegoś projektu aktu prawnego,
-
potrzebujemy kogoś, kto sporządzi opinię aktów prawnych,
-
potrzebujemy pomocy z zakresu prawa rodzinnego,
-
potrzebujemy obrońcy w sprawie karnej lub karnoskarbowej
Tekst przygotowany we współpracy z Kancelaria Actio – adwokat kraków.