5 ciekawych zawodów w branży technologicznej
Biznes Grzegorz Marynowicz - 16-01-2020

5 ciekawych zawodów w branży technologicznej

Od nowych technologii po ugruntowane dziedziny, takie jak cyberbezpieczeństwo, firmy na całym świecie starają się przyciągnąć najlepsze talenty. Społeczeństwo jest coraz bardziej uzależnione od komputerów, tabletów, smartfonów i innych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Dlatego wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów. 

Programiści

Najlepsi programiści są kreatywni i dysponują specjalistyczną wiedzą techniczną. Posiadają silne umiejętności analityczne. Potrafią też myśleć nieszablonowo. Dzięki temu realizują innowacyjne pomysły. Mają różne obowiązki. Mogą:

 • Pracować od zera nad projektem klienta, pisząc nowy kod. 
 • Poprawić kod dla istniejącego już programu.
 • Sprawdzać błędy w oprogramowaniu.

I chociaż ich praca wymaga dużej koncentracji, muszą też współpracować z menadżerem, klientami oraz innymi członkami zespołu. Znajdują zatrudnienie w wielu branżach.

5 ciekawych zawodów w branży technologicznej

Architekci sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w biznesie i życiu konsumentów. Dlatego firmy będą szukać wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą zaspokoić popyt na produkty i usługi z obsługą AI. 

Architekt powinien mieć przynajmniej stopień magistra z informatyki lub inżynierii i analizy danych oraz doświadczenie w pracy z danymi albo analityką. Dodatkowo powinien posiadać następujące umiejętności:

 • uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego,
 • myślenie strategiczne, zarządzanie czasem i organizacja pracy,
 • znajomość programowania aplikacji AI
 • zarządzanie zmianami.

Inżynierowie ds. bezpieczeństwa cybernetycznego

Są odpowiedzialni za ocenę ryzyka, zagrożeń i słabych punktów wpływających na dane ich organizacji. Dbając o bezpieczeństwo sprzętu, oprogramowania i sieci firmy, specjaliści opracowują i wdrażają odpowiednie rozwiązania. Identyfikują zainfekowane systemy, prowadzą działania naprawcze oraz edukują współpracowników, jak właściwie zarządzać zagrożonymi oprogramowaniami. 

Analitycy Business Intelligence

Muszą mieć doświadczenie w technologii baz danych, narzędzi analitycznych i raportujących. Powinni posiadać przynajmniej licencjat z informatyki, systemów informatycznych lub inżynierii. Analitycy BI rozumieją unikalne potrzeby organizacji w zakresie danych, a następnie przekaże je zainteresowanym stronom. 

Firmy szukają u kandydatów następujących umiejętności:

 • zapytania do bazy danych,
 • przygotowywanie procedur przechowywania danych,
 • przetwarzanie analityczne online,
 • technologia kostki OLAP.

5 ciekawych zawodów w branży technologicznej

Mechanicy CNC

Tworzą części maszyn i narzędzi przy użyciu precyzyjnego sprzętu komputerowego. Konfigurują, dostosowują i konserwują sprzęt CNC, np. szlifierki do otworów. Są również odpowiedzialni za tworzenie instrukcji programowania dla produkowanych komponentów. Następnie sprawdzają gotowe produkty pod kątem wszystkich specyfikacji.

Umiejętności analityczne, rozwiązywania problemów i mechaniczne znajdują się na szczycie listy wymagań. Niezbędna jest również koordynacja ręka-oko, zdolności matematyczne i zorientowanie na szczegóły. Pracują z niewielkim nadzorem, a w niektórych przypadkach nawet bez niego.