Automatyka i robotyka przemysłowa z rekordową sprzedażą
Biznes T.Z - 18-08-2022

Automatyka i robotyka przemysłowa z rekordową sprzedażą

Choć automatyka i robotyka przemysłowa, podobnie jak cały globalny przemysł, została wystawiona na rynkowe perturbacje związane ze skutkami pandemii COVID-19, i pomimo tego, że ostateczne wyniki tego sektora były nieco gorsze niż przewidywano, to jednak rok 2021 był rekordowy pod względem globalnej sprzedaży robotów przemysłowych.

Azja na czele

Automatyzacja procesów produkcyjnych to dziedzina mocno rozwijająca się na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze niedawno twierdzono, że automatyka i robotyka przemysłowa to przyszłość każdego sektora gospodarczego. Obecnie roboty to już konieczność w każdej firmie dla utrzymania jej konkurencyjności rynkowej. Z uwagi na nieustannie rosnące koszty pracownicze, a także ciągłe problemy wynikające z deficytu wykwalifikowanej kadry, roboty stanowią dla przedsiębiorstw idealne rozwiązanie, gwarantując im powtarzalność oraz krótsze okresy produkcyjne.

Popyt na roboty przemysłowe systematycznie rośnie. Świadczy o tym raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), który podaje, że w 2021 r. sprzedaż zautomatyzowanych urządzeń przemysłowych wzrosła o 27 proc. Wzrost ten jest najwyższy od 2 lat. Dostawcy robotów w 2021 r. sprzedali niemal pół miliona egzemplarzy maszyn. Automatyka i robotyka przemysłowa najszybciej rozwija się w Azji, a najwolniej, niestety, w Europie.

Automatyka i robotyka przemysłowa z rekordową sprzedażą

Motory napędowe

W 2021 r. globalny przemysł kupił 486,8 tys. robotów przemysłowych. To o 27 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej. Najwolniej jednak urządzeń zrobotyzowanych przybywa w Europie. W Azji i Australii zautomatyzowanych instalacji przybyło o jedną trzecią (354,5 tys. sztuk). W obu Amerykach zanotowano wzrost o 27 proc. (49,4 tys. egzemplarzy). Na Starym Kontynencie wzrost był dwucyfrowy, jednak przyrost był najniższy i wyniósł 15 proc. (78 tys. zainstalowanych jednostek).

Do wzrostu zapotrzebowania na roboty przyczynił się przede wszystkim przemysł elektroniczny, w którym ulokowano 132 tys. nowych urządzeń (wzrost o 21 proc. do roku poprzedniego). Drugim motorem napędowym w zakresie tego typu inwestycji był przemysł motoryzacyjny, w którym znalazło się 109 tys. nowych instalacji (37 proc. więcej niż w roku 2020). O 57 tys. robotów więcej zanotowali producenci z przemysłu metalowego oraz maszynowego (wzrost o 38 proc.). Warto odnotować również producentów tworzyw sztucznych i produktów chemicznych (22,5 tys. instalacji, wzrost o 21 proc.), a także żywności oraz napojów (15,3 tys. instalacji, wzrost o 24 proc.).

Rekordowy rok

486,8 tys. zautomatyzowanych urządzeń przemysłowych sprzedanych na całym świecie to nowy rekord na rynku robotyki. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki, rok 2021 był najbardziej udanym okresem w historii branży robotyki przemysłowej, który pobił nawet rekord z roku 2018, kiedy to zainstalowano łącznie na całym świecie 422 tys. jednostek. Najwięcej urządzeń na 10 tysięcy pracowników przypada obecnie w Korei Południowej, Singapurze i Japonii. Przeciętna w Europie to około 123. Podium na Starym Kontynencie przypadło Niemcom, Szwedom oraz Duńczykom.

Automatyka i robotyka przemysłowa w 2021 roku w ujęciu globalnym była wyceniana na 33,90 mld USD. Według agencji Research&Markets za 4 lata prawdopodobnie podwoi swoją wartość (61,09 mld USD w 2026 roku).