Terapia falą uderzeniową – na czym polega i na co pomaga?
Zdrowie Rafał Chodnik - 20-11-2019

Terapia falą uderzeniową – na czym polega i na co pomaga?

Terapia falą uderzeniową jest skuteczną metodą redukcji długofalowego bólu zlokalizowanego w układzie mięśniowo-szkieletowym. Emitowana pod wysokim ciśnieniem fala uderzeniowa dostarcza energii w źródło bólu pozwalając na jego zmniejszenie oraz kompletne wyeliminowanie. Terapia falą uderzeniową jest stosowana także w kosmetyce i służy do usuwania cellulitu, blizn oraz roztępów.

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa dostarcza energii z fali akustycznej, która trafia pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio do organizmu pacjenta. Jest ona emitowana za pomocą specjalnego urządzenia, które przykłada się do skóry, w miejsce odczuwanego przez pacjenta bólu. Emitowana energia dociera do wnętrza ciała oraz pozytywnie wpływa na zmiany chorobowe znajdujące się w wierzchnich lub głębszych warstwach tkanek. Terapia falą uderzeniową posiada wiele zalet. Jest także bardzo skuteczna, co sprawia, że warto z niej skorzystać jako ze skutecznej metody leczenia bólu.

Terapia falą uderzeniową jest chętnie wykorzystywana w leczeniu długofalowego bólu. Emitowana pod wysokim ciśnieniem fala uderzeniowa stymuluje błony komórkowe oraz zakończenia nerwowe i w efekcie zmniejsza dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. Zabieg prowadzi także do zmniejszenia napięcia mięśniowego i rozluźnienia mięśni, co również pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie pacjenta. Fala uderzeniowa pobudza także metabolizm, pozytywnie wpływa na krążenie krwi oraz pobudza kolagen do pracy, co doskonale sprawdza się w leczeniu blizn, rozstępów oraz pomarańczowej skórki.

Terapia falą uderzeniową – na czym polega i na co pomaga?

Jak przebiega terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa w jest wykonywana za pomocą specjalnego aparatu. Cały zabieg jest przeprowadzany przez specjalistę i jest całkowicie bezinwazyjny i bezpieczny dla organizmu pacjenta, gdyż jego oddziaływaniu poddawane jest jedynie chorobowo zmienione miejsce. Fale uderzeniowe są bowiem falami akustycznymi przenoszącymi energię w konkretne miejsce. Zabieg dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów powinien być przeprowadzany w kilku seriach. Aby dostrzec najlepsze jego efekty zaleca się, aby pacjent poddał się 3-5 zabiegom w kilkudniowych odstępach czasowych. Wielu pacjentów odczuwa jednak znaczącą ulgę w bólu oraz poprawę sprawności fizycznej już po pierwszym wykonanym zabiegu.

Fala uderzeniowa jest najczęściej stosowana do niwelowania dolegliwości bólowych oraz jako skuteczne wspomaganie procesów rehabilitacji. Doskonale sprawdza się w szczególności u osób cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa, zapalenie ścięgien, podwyższone napięcie mięśniowe oraz uciążliwe bóle w okolicach bioder, barków, kolan i łokci. Pomaga także w leczeniu stanów pourazowych. Zabieg fala uderzeniowa kraków ze względów bezpieczeństwa nie może być przeprowadzany u kobiet w ciąży, osób cierpiących na hemofilię, zakrzepicę oraz chorych na nowotwory. Przed wykonaniem pierwszego zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, ocenia wskazania do jego wykonania oraz informuje o pozytywnych efektach.