Dlaczego warto zacząć tańczyć tango?
Rozrywka Grzegorz Marynowicz - 22-12-2019

Dlaczego warto zacząć tańczyć tango?

Taniec to dla niektórych pasja, dla innych sposób na życie. Bez względu na rodzaj tańca, każdy z nich wyzwala emocje, łagodzi przysłowiowe obyczaje, kształtuje figurę i sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Tango jest jednym z niewielu tańców, na którego naukę nie jest za późno w żadnym wieku. Dlaczego warto nauczyć się tego ekspresyjnego tańca?

Krótka historia tańca

Tango zrodziło się z potrzeby przestrzeni u emigrantów, którzy masowo napływali do Ameryki Południowej na początku XIX wieku. Za stolicę tego tańca uznano Buenos Aires, a zapoczątkowali go głównie mężczyźni przechadzający się po barach tanecznym krokiem. Z czasem utrwaliły się podstawowe figury, którym towarzyszył rytmiczny akompaniament instrumentów ulicznych grajków.

Styl tańca był niezwykle emocjonalny. Z tego też powodu na kontynencie europejskim tango miało wielu przeciwników, co doprowadziło do zakazu wykonywania tego tańca w kilku krajach. Styl taneczny w formie pozbawionej erotyzmu dopłynął do Stanów Zjednoczonych, skąd został ponownie przyjęty do Europy.

Charakter tańca

Tango jest tańcem, które nie opiera się na konkretnych krokach. Figury wykonywane przez partnerów bazują przede wszystkim na języku ciał. Istotne jest, że to mężczyzna prowadzi swoją partnerkę przez taniec, za każdym razem tworząc na parkiecie wyjątkową improwizację swoich nastrojów. Każda sekwencja kroków to swoisty dialog bez słów, w którym kobieta poddaje się swojemu partnerowi.

Dlaczego warto zacząć tańczyć tango?

Kształtowanie świadomości

Nauka tanga pozwoli każdemu poznać możliwości swojego ciała i ukształtować świadomość dotyczącą sekwencji ruchów na parkiecie. Pierwsze lekcje tanga z pewnością będą obfitować w niezdarne ruchy, jednak z czasem w tańcu pojawi się wrażliwość i zmysłowość. Między partnerami pojawia się zrozumienie i umiejętność odczytywania wzajemnych intencji. Niezwykłą zaletą tego tańca jest fakt, że można tańczyć go z każdym, kto pobierał wcześniej jakiekolwiek nauki.

W każdym wieku

Tango jest bardzo uniwersalnym tańcem. Nie ma tu skomplikowanych ruchów, do których wykonania potrzebna jest figura i gibkość nastolatki. Tango może zatańczyć zarówno młode małżeństwo, jak i seniorzy – nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego też nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć przygodę z tym fantastycznym tańcem.

Tango i społeczność

Grupa osób uczących się tanga jest coraz większa. Spotkania odbywają się w wieloosobowych grupach, co sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Uczestnicy zajęć spotykają się często na dodatkowych zajęciach, gdzie po prostu spędzają czas na swobodnym tańcu i pogadankach. Sporą zaletą jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach ze specjalistami, a także udział w festiwalach organizowanych na skalę światową. Wyjazdy taneczne sprzyjają rozszerzaniu kontaktów i poznawaniu wspaniałych osób z odległych zakątków świata.

Podsumowując, tango jest wyjątkowym tańcem, w którym prym wiodą emocje. Poza wszystkimi zaletami wymienionymi powyżej, warto wspomnieć też o tym, że taniec ten pięknie kształtuje sylwetkę. Warto przekonać się o tym na własnej skórze, zapisując się na kurs tanga. Wspaniała przygoda gwarantowana!