Cykliczne festiwale w Krakowie
Kraków Jakub Drath - 17-05-2021

Cykliczne festiwale w Krakowie

Kraków zachwyca turystów z całego świata na każdym kroku, wiele zabytków, ciekawa historia, smaczne jedzenie to tylko niektóre z zalet tego miasta. W tym miejscu odbywa się wiele corocznych festiwali, na które warto się wybrać z całą rodziną lub paczką znajomych. Jest to nie tylko doskonały pretekst do zabawy, ale także możliwość zapoznania się z lokalnymi tradycjami. Zakres tematyczny takich imprez jest naprawdę szeroki, podjęcie decyzji może być zatem dość trudne.

Cykliczne festiwale w Krakowie

Jakie wydarzenia kulturalne warto zobaczyć w Krakowie?

Coroczne imprezy i festiwale zachęcają do uczestnictwa fanów muzyki, filmu, literatury, sztuki, religii, kuchni świata oraz historii. Tak naprawdę każdy znajdzie ciekawe dla siebie wydarzenia, a w ten sposób społeczeństwo przyczynia się do promowania polskich zwyczajów na arenie międzynarodowej. Większość takich powtarzających się festiwali jest transmitowana, dlatego o Krakowie może wówczas usłyszeć każdy. Kalendarium najbliższych wydarzeń znajduje się na http://karnet.krakowculture.pl/.  W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na Festiwal Muzyki Filmowej, którego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z RMF Classic. Jest to zbiór niepowtarzalnych aranżacji, za realizacją których stoją profesjonalni twórcy z dziedziny sztuki filmowej. Wszystkie dzieła charakteryzują się odwagą oraz najwyższą jakością, jak przystało na elitę wśród autorów muzyki filmowej. Prawdziwą gratką jest uczestnictwo w premierze najnowszej linii melodycznej do filmu. Innym, również wartym obejrzenia wydarzeniem muzycznym jest Sacrum Profanum, które zyskało miano najciekawszego na arenie europejskiej. Prezentuje się wówczas najnowszą muzykę, dzięki której zmienia się jej postrzeganie. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w 2003 roku i od tego czasu powtarzane jest każdego roku przy współpracy trzech podmiotów – Biura Festiwalowego Kraków 2000, Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Festiwale muzyczne w Krakowie

Poza wyżej wymienionymi festiwalami odbywa się również Misteria Paschalia, który stanowi pewnego rodzaju wizytówkę Krakowa. Jak sama nazwa wskazuje jest to wydarzenie powiązane z obchodami Wielkiego Tygodnia oraz  Świąt Wielkanocnych. Najwyższy światowy poziom prezentowanych dzieł zapewniają mistrzowie muzyki dawnej. Kolejnym wydarzeniem jest Opera Rara, które przypada na okres karnawału i trwa trzy tygodnie. Każdy miłośnik opery powinien zasiąść na widowni i poznawać mnóstwo pięknych dzieł rekonstruowanych przez profesjonalistów. Następnym wydarzeniem, którego nie powinno się pomijać są tak zwane wianki, czyli festiwal radości, koloru i muzyki. Na terenie całego Krakowa powstaje kilka scen, na każdej odbywają się nieco inne atrakcje, niektóre są dedykowane dzieciom, inne dorosłym. Każdy, kto chce uczestniczyć w wydarzeniach może się pojawić w wybranym przez siebie miejscu, nie są pobierane żadne opłaty, ponieważ festiwal ma charakter otwarty. Odbywają się różnego rodzaju warsztaty muzyczne, zajęcia mające na celu naukę zaplatania wianków, koncerty i spektakle. Zróżnicowanie aktywności jest tak duże, że każdy znajdzie coś dla siebie.