Plac Kossaka w Krakowie będzie pełen zieleni
Kraków Jakub Bielecki - 10-12-2021

Plac Kossaka w Krakowie będzie pełen zieleni

Przebudowa Placu Kossaka w stolicy Małopolski przewiduje gruntowną modernizację tego miejsca. Zamiast szpetnych budek i parkingu zobaczymy niebawem teren pełen zieleni. Zniknie też ulica, która dziś przecina plac.

Zieleń nawiązująca do malarstwa Juliusza Kossaka

Już jakiś czas temu Urząd Miasta w Krakowie ogłosił konkurs, w którym miałą zostać wybrana koncepcja przebudowy placu Kossaka. Dziś plac jest zabetonowanym miejscem służącym za parking. Jest tu też kilka punktów usługowych i handlowych w niezbyt ładnych budkach. I kiosk, i parking znikną, a ich miejsce zajmie zieleń.

Plac Kossaka w Krakowie będzie pełen zieleni

Komisja konkursowa, która miałą wybrać najciekawszą koncepcję przebudowy, wybrała pracę Piotra Pasierbińskiego oraz Duc Ngo.  Autorzy otrzymali gratyfikację w wysokości 60 tysięcy złotych. Urząd Miasta wybrał ich “z wolnej ręki” jako wykonawców dokumentacji projektowej zaplanowanych przez nich prac na terenie placu Kossaka.

Plac Kossaka stanie się reprezentatywnym miejscem dla lokalnej społeczności

Po zmianach pl. Juliusza Kossaka nabierze eleganckiego i reprezentatywnego charakteru. Po modernizacji plac otrzyma formę okręgu wypełnionego zielenią. Mnogość nasadzeń ma nawiązywać do malarstwa Kossaka, którego imię nosi dziś plac.

Na placu nie zabraknie ścieżek i ławek - to miejsce stanie się idealnym miejscem na spacery dla lokalnych mieszkańców. Miejsca, w których nie będzie zieleni, zostaną wykończone drobną kostką brukową, nawiązującą do Krakowa sprzed lat. W przeszłości to miejsce miało bowiem właśnie taki charakter - plac Kossaka był jeszcze przed wojną miejscem niedzielnych spacerów i spotkań Krakowian. W okolicy pl. Juliusza Kossaka znajduje się odrestaurowany dworek - Kossakówek. Koncepcja rewitalizacji placu ma więc nawiązywać do niego i być niejako przedłużeniem terenów wokół dworku.

Prace rozpoczną się w przyszłym roku i mają potrwać do przełomu 2022 i 2023 roku. Już wkrótce Krakowianie będą więc mieli możliwość spacerowania w tym reprezentacyjnym miejscu. Czy poczują się tam, jak na placu Kossaka sprzed ponad stu lat?