Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Biznes Alicja Motyka - 15-10-2020

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubiór wybrany na rozmowę kwalifikacyjną jest bardzo ważny. Oczywiście najważniejsze są wiedza i doświadczenie, jednak pierwsze wrażenie również odgrywa ważną rolę. Należy wychodzić z założenia, że przesadna elegancja jest lepiej widziana, niż luźne stylizacje.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jaką stylizację wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?

W pierwszej kolejności wyznacznikiem jest stanowisko, na które aplikujemy. Jeżeli udajemy się na rekrutację do korporacji, oczywistym jest, że strój powinien być biznesowy. W takich miejscach panuje z góry określony dress code. W przypadku kobiet stawia się najczęściej na kostium, który jest damskim odpowiednikiem garnituru. To nic innego, jak marynarka i pasujące do niej eleganckie spodnie. Najważniejsze tutaj jest dobranie odpowiedniej kolorystyki i kroju. W obu kwestiach wymagana jest klasyka. Dzięki temu potencjalny pracodawca dostrzeże w kandydacie profesjonalne podejście do spraw zawodowych. Przestrzeganie podstawowych zasad z pewnością wyjdzie na dobre i zaprocentuje zwiększeniem szans na zdobycie zatrudnienia.

Strój i jego znaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest wyrazem obdarzenia zaufaniem kandydata na dane stanowisko. Z pewnością otrzymanie szansy wiąże się z doświadczeniem, umiejętnościami i przebiegiem dotychczasowej drogi zawodowej. Jednak należy liczyć się z tym, że taką szansę otrzymują także inni, więc konieczne jest wyróżnienie się na tle potencjalnej konkurencji. Niewymuszona elegancja to najlepszy przepis na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. W przypadku mężczyzn najczęściej stawia się na klasyczny garnitur. Stosowany na każdą okazję i na tę będzie odpowiedni. Oczywiście podstawą jest jego wyprasowanie i dokładne sprawdzenie, czy nie ma na nim żadnych plam. Jeżeli aplikuje się na wyższe stanowisko, mile widziany będzie krawat, który dopełni stylizacji. Równie ważne jest dobranie zbliżonych kolorystycznie butów i skarpetek. O tym ostatnim Panowie nierzadko zapominają, a jest to jeden z największych błędów w takiej sytuacji.