Implanty w Krakowie tytanowe czy cyrkonowe – które wybrać?
Zdrowie Jerzy Zastępa - 21-12-2019

Implanty w Krakowie tytanowe czy cyrkonowe – które wybrać?

Implanty stanowią obecnie najskuteczniejszą oraz najbardziej dyskretną formę leczenia ubytku zębów. Ich wszczepienie pozwala przywrócić pacjentowi ładny uśmiech oraz podnieść komfort i jakość jego codziennego życia. Leczenie implantologiczne jest dość kosztowne, a jego cena w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju implantów. Jakie zalety i wady posiadają tradycyjne implanty tytanowe i czym różnią się od nowoczesnych implantów cyrkonowych?

Implanty w Krakowie z tytanu – trwałość i jakość na długie lata

Implanty tytanowe są stosowane w implantologii od wielu lat. Po raz pierwszy zostały zastosowane w 1965 r. w Szwecji. Od tamtej pory skorzystały już z nich miliony osób na całym świecie, a same implanty tytanowe stanowią duży odsetek wszczepianych śrub po dziś dzień. Śruby imitujące korzeń zęba wykonane z tytanu charakteryzują się wysoką trwałością oraz wytrzymałością, co czyni z nich dobre rozwiązanie na długie lata. Implanty tytanowe z powodzeniem mogą zostać zastosowane także w trudnych przypadkach klinicznych, w których wszczepienie innego rodzaju implantów wiąże się z większym ryzykiem.

Implanty tytanowe nie są jednak pozbawione pewnych wad. Tytan jest bowiem metalem o szaro-srebrnym zabarwieniu, który nie przypomina naturalnego odcienia naszych kości. Po wielu latach noszenia wykonanych z niego implantów może dochodzić do obniżenia linii dziąseł i uwidocznienia znajdującej się pod nimi śruby, co może powodować problemy natury estetycznej. Wadą implantów tytanowych może być także ich cena, która ze względu na ich wysoką trwałość oraz bezpieczeństwo stosowania zwykle jest wyższa niż ich cyrkonowych odpowiedników. Implanty tytanowe nie mogą być ponadto stosowane u osób cierpiących na alergię na tytan.

Implanty w Krakowie tytanowe czy cyrkonowe – które wybrać?

Implanty w Krakowie z ceramiki - nowoczesność i estetyka

Implanty cyrkonowe, nazywane także ceramicznymi, to nowocześniejsza alternatywa dla klasycznych implantów tytanowych. Implanty wykonane z cyrkonu posiadają kolor zbliżony do odcienia kości, przez co doskonale imitują naturalny korzeń zębowy. Implanty cyrkonowe są ponadto odporne na korozję, ścieranie oraz posiadają doskonałą biozgodność, co gwarantuje ich bezpieczne użytkowanie przez długie lata. Tego typu implanty są estetyczne oraz mogą zostać zastosowane u każdej osoby, bez względu na choroby oraz alergie. Stanowią doskonałą alternatywę dla implantów tytanowych, która sprawdzi się u osób cierpiących na alergię na tytan. Ich zaletą może być także nieco niższa cena.

Implanty cyrkonowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Pomimo swojej wysokiej trwałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie często są jednak uznawane są nieco mniej wytrzymałe od implantów tytanowych. Nie każdy przypadek nadaje się także do ich zastosowania - bardziej skomplikowane przypadki kliniczne wymagać mogą bowiem zastosowania wyłącznie tradycyjnych implantów tytanowych. Implanty cyrkonowe wymagają także dłuższego okresu gojenia w porównaniu do implantów z tytanu. Pewną ich wadą może być także mniejszy wybór dostępnych rozmiarów oraz kształtów.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - Twoje implanty w Krakowie.