Pałac Potockich w Krakowie - miejsce, które dobrze jest znać.
Kraków Katarzyna Mrowiec - 17-03-2022

Pałac Potockich w Krakowie - miejsce, które dobrze jest znać.

Turyści odwiedzający Kraków nie narzekają na brak ciekawych miejsc do zwiedzenia. W tym mieście jest ich naprawdę bardzo dużo. Warto także zauważyć, że będąc w Krakowie oprócz zobaczenia najpopularniejszych zabytków tego miasta, dobrze jest również wziąć udział w jakimś interesującym wydarzeniu kulturalnym, których każdego roku odbywa się tu całkiem sporo. Na różnego rodzaju ciekawe wydarzenia kulturalne możemy udać się np. do Pałacu Potockich, który to chętnie odwiedzają mieszkańcy Krakowa. Co to jest, zatem za miejsce? Co dobrze jest o nim wiedzieć?

Pałac Potockich – znany kulturalny adres na mapie Krakowa

Jeżeli w Krakowie szukamy miejsca, w którym będziemy mogli obcować z kulturą to jak najbardziej powinniśmy wybrać się do Pałacu Potockich, który mieści się na Rynku Głównym 20, a więc w samym sercu miasta. Warto wiedzieć o tym, że Pałac Potocki jest dostępny dla wszystkich zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Dlaczego dobrze jest wybrać się w to miejsce? Jest to przestrzeń przepełniona kulturą. To właśnie tu możemy uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych z takich dziedzin jak: literatura, muzyka czy sztuki wizualne. Listę aktualnych wydarzeń możemy sprawdzić na stronie internetowej pałacu palacpotockich.krakow.pl. W Pałacu Potockich organizowane są godne uwagi kreatywne warsztaty literackie, koncerty, pokazy filmów, dyskusje tematyczne czy też premiery nowości wydawniczych. Swoją działalność kulturalną prowadzi tu kilka podmiotów miejskich i kilka organizacji pozarządowych. Tak, więc współpracuje tu ze sobą wiele środowisk. To właśnie w Pałacu Potockich możemy zapoznać się z osiągnięciami twórców, którzy związani są z Krakowem. Obecnie w Pałacu Potockich swoją działalność wydawniczą, edukacyjną i wystawienniczą prowadzi także Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Pałac Potockich w Krakowie - miejsce, które dobrze jest znać.

Co jeszcze warto wiedzieć o Pałacu Potockich?

Pałac Potockich to miejsce, które zmieniało się na przestrzeni lat. Jego historia zaczęła się w roku 1540 kiedy to powstał w wyniku połączenia dwóch sąsiednich kamienic. Jego kolejni właściciele dokonywali w nim różnych zmian. Pałac był kilkakrotnie przebudowywany. Właścicielami Pałacu Potockich były np. takie rodziny jak: rodzina Firlejów, rodzina Zbaraskich, rodzina Potulickich, rodzina Wiśniowieckich oraz rodzina Potockich (to od nich pochodzi nazwa pałacu). Po zakończeniu II wojny światowej pałac został odnowiony i zrekonstruowany. Później mieściła się w nim siedziba Instytutu Goethego. Obecnie zaś jest kulturalną wizytówką Krakowa. Warto również dodać, że teraz jednym ze współgospodarzy Pałacu Potockich jest Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF), które to jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W Pałacu Potockich działa także księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER, która jest bardzo ważnym miejscem na literackiej mapie Krakowa. To właśnie w niej oprócz klasyki literatury polskiej i światowej dostępne są również książki pod patronatem KMLU.

Więcej informacji pod https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.