Serwis usług widłowych: co warto wiedzieć?
Biznes Rafał Chodnik - 29-10-2019

Serwis usług widłowych: co warto wiedzieć?

Częstotliwość przeprowadzania rutynowych przeglądów wózków widłowych odgrywa ważną rolę w wydajności i długowieczności sprzętu. Pamiętaj, że naprawa powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych fachowców. Istnieje kilka sposobów określenia częstotliwości serwisowania wózków.

Czas pracy

Kontrolując prace serwisowe, weź pod uwagę godziny robocze. Pełna usługa zalecana jest co 200 godzin. Wyszkolony technik:

 • zainstaluje nowy filtr paliwa,
 • nasmaruje elementy podwozia i maszt,
 • dostosuje zapłon i prędkość obrotową biegu jałowego silnika,
 • wymieni olej i zainstaluje nowy filtr oleju,
 • zainstaluje nowy filtr powietrza,
 • sprawdzi podnośnik, rozdzielacze, napięcie pasku napędowego, świece zapłonowe, kołpak i wirnik. 

Natomiast co 600 godzin technik powinien:

 • wymienić olej hydrauliczny,
 • sprawdzić napięcie łańcucha podnoszenia, luz bez pedałów, działanie masztu, rolki wózka, działanie siłownika podnoszenia i przechylania, hamulec ręczny, hydrauliczną pompę oleju, olej różnicowy i przekładniowy, filtr paliwa, zawór PCV i węże,
 • oczyści chłodnicę,
 • wymieni filtr paliwa i filtr hydrauliczny,
 • wyreguluje łożysko zwolnienia sprzęgła, tuleję wspornika masztu, sworznie siłownika przechyłu i ogniwa podwozia.

 Serwis usług widłowych: co warto wiedzieć?

Konserwacja elektrycznych wózków widłowych

Ważną zaletą elektrycznych wózków widłowych jest łatwość konserwacji. Jednak podobnie jak w przypadku sprzętu spalinowego, regularna konserwacja zmniejsza liczbę awarii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kable silnikowe.

Każdy nowoczesny wózek widłowy ma przynajmniej 2 silniki elektryczne, które mają co najmniej 3 kable. Mogą się poluzować w czasie pracy sprzętu. Najczęstszą przyczyną są wibracje i wstrząsy wózka widłowego spowodowane przez nierówną podłogę, zużyte opony lub przejazd przez płyty dokujące. Normalne cykle grzania i chłodzenia, które występują podczas pracy, również mogą poluzować kable. Profesjonalny serwis wózków widłowych w Krakowie na pewno weźmie to pod uwagę. Warto pamiętać, że luźne kable mogą spowodować pożar lub uszkodzić silnik albo sterownik silnika.

 Serwis usług widłowych: co warto wiedzieć?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Należy sprawdzić stan koła samonastawnego. Wpływa na przyczepność wózka podczas przyspieszania i hamowania. Odpowiednio wyregulowane koła samonastawne zwiększają bezpieczeństwo i stabilność.

W trakcie użytkowania na sprzęcie zaczyna gromadzić się kurz. Izoluje elementy elektryczne i może prowadzić do gromadzenia się ciepła. Wielu techników twierdzi, że ciepło niszczy wózki widłowe, zwłaszcza elektronikę. Elementy stają się kruche, a sprzęt staje się podatny na odbijanie i uderzenia. Oczyszczając wózek z pyłu, gruzu i kurzu, zwiększysz zdolność komponentów do pracy w niskiej temperaturze i ogólną wytrzymałość.

Trzeba również pamiętać o konserwacji akumulatora. Dzięki niej zapobiegniesz przestojom spowodowanym przez awarię wózka. Na koniec warto pamiętać, że elektryczny sprzęt wymaga smarowania i konserwacji równie regularnie, co urządzenie spalinowe. Wykonują przecież tę samą pracę z prawie identycznymi komponentami. Regularny serwis obejmuje kontrolę opon, hamulców, łańcuchów, wężów hydraulicznych, masztu, osprzętu i wideł.