Zalety treningu w domu
Zdrowie Maria Szczepańska - 14-03-2022

Zalety treningu w domu

Podczas pandemii wiele osób przeniosło miejsce swoich treningów w plener bądź do domu. Osoby, które miały możliwość zainwestowały pieniądze w sprzęt niezbędny do ćwiczeń, aby nie stracić w tym czasie formy. Co jednak w przypadku, gdy mamy ograniczone miejsce, a chcemy dalej trzymać formę?

Czy warto ćwiczyć w domu?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Gdy zamknięto siłownie, nie było innego wyjścia jak przeprowadzenie treningu w domu. Z czasem jednak okazało się, że część tych osób dalej prowadziło treningi w domu ze względu na plusy z tego wynikające. Trening na siłowni wymaga od nas systematyczności. Często musimy dojeżdżać do klubu, co wiąże się z wydaniem pieniędzy na transport. Wszelkie karnety na siłownię bądź zajęcia fitness, często są bardzo drogie. Trening możemy przeprowadzić w domu, inwestując nawet niewielkie pieniądze na sprzęt. Taka inwestycja z czasem nam się zwróci, ponieważ zaoszczędzimy na transport oraz karnet.

Zalety treningu w domu

Zalety treningu w domu

Jedną z najważniejszych zalet treningu w domu jest oszczędność czasu i pieniędzy. Na siłownię bądź do klubu fitness musimy zazwyczaj dojeżdżać, co wiąże się z wydaniem pieniędzy na transport. Karnety na siłownię również są w znacznej cenie. Prawdą jest, że chcąc ćwiczyć w domu, również musimy się do tego przygotować  i zakupić kilka drobnych sprzętów. Możemy to jednak rozłożyć w czasie, by nadmiernie nie nadwyrężać naszego budżetu domowego. Jednym z takich sprzętów są poręcze do dipów Endorfit. Jest to najprostszy sprzęt służący do wykonywania pompek i dipów, który może być wykorzystany zarówno w zaciszu domowym jak i na siłowni. Oprócz tego warto zainwestować w skakankę, matę do ćwiczeń, gumę oporową do ćwiczeń jak i hantle. Z takiego zestawu możemy skomponować całkiem dobre treningi dla siebie i rodziny.

Z czasem z zaoszczędzonych pieniędzy możemy pomyśleć o zakupie rowerka stacjonarnego czy orbitreka. Biorąc pod uwagę koszt takich urządzeń, trening w domu nadal jest dużo tańszą alternatywą. Zaletą ćwiczeń w domu jest dostęp do wielu filmików, przedstawiających nam ćwiczenia. Dzięki temu jednym kliknięciem przechodzimy do interesującego nas zestawu ćwiczeń. Kolejną zaletą ćwiczeń w domu jest to, że ćwiczymy kiedy chcemy. Nie goni nas czas i możemy wykonać kilka prostych ćwiczeń, jak nasi domownicy pójdą już spać. Jest to przydatne w momencie, gdy mamy małe dzieci i po ich zaśnięciu mamy czas dla siebie.

Wady treningu w domu

Siłownie i kluby fitness zostały tak zaprojektowane i stworzone, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa podczas treningu. Niestety nie mamy takiej możliwości w każdym mieszkaniu. Jeżeli mieszkanie mamy na tyle małe, że nie jesteśmy w stanie zrobić prostych ćwiczeń, lepiej przenieśmy treningi tam, gdzie miejsca będzie wystarczająco dużo. Trening w domu wymaga od nas samodyscypliny. Często wracając do domu, nie mamy już siły na dodatkowy wysiłek. Jeżeli mimo wszystko chcesz ćwiczyć w domu, poproś o pomoc w doborze ćwiczeń domowych trenera personalnego. Często powielanym błędem jest nieodpowiedni dobór ćwiczeń w domu. Taka pomoc może okazać się przydatna.