Z okazji obchodów 100 lat istnienia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zapoczątkowano produkcję browaru uczelnianego. Będzie on dostępy w klubie Studio.
Zaczątki browaru
Inauguracja uczelnianego browaru ma zasadnicze podłoże, ponieważ browarnictwo ściśle związane jest z górnictwem i tą uczelnią. Akademia słynie z zachowywania zwyczajów w trakcie organizowanych uroczystości, takich jak Dzień Górnika i Dzień Hutnika. Władzom browaru przekazano zbiór kufli, które prezentują historię uczelni. Najbardziej wiekowy kufel powstał w 1964 roku i został stworzony na obchody Święta Barbórki. Właśnie na to święto planowane jest otwarcie Browaru, którego będziemy mogli kosztować w świeżo wyremontowanym klubie Studio. Fundacja Academica, która została ufundowana przez władze AGH czynnie włączyła się w proces tworzenia browaru. Fundacja ta na co dzień trudzi się organizacją wydarzeń w klubach, umiejscowionych na obszarze kampusu AGH.
Akcje dostępne dla wszystkich
Co ciekawe, każdy będzie mógł zostać współudziałowcem browaru, ponieważ wytworzy on akcje, z których przychód będzie wykorzystany do zakupu specjalistycznego osprzętowania przedsiębiorstwa. Akcje te miały wystartować 6 VI. Osoby, które zdecydują się na zakup akcji otrzymają wyjątkowy, imienny papier wartościowy, który zostanie opracowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Oszacowano, iż powstanie browaru będzie kosztować 3,5 milionów złotych, stąd pomysł akcji, ponieważ nie udało się uzbierać całej kwoty.
Perspektywy browaru
Spółka zdecydowała się na otworzenie browaru o specyfice restauracyjnej. Rozporządzono, że będą wytwarzać około 1,5 tysiąca hektolitrów na 365 dni. Wielkość tej produkcji pozwoli browarowi się utrzymać. Limit założono do 4 tysięcy hektolitrów. Browary dostępne w sklepach dla rozeznania produkują ich do 20 tysięcy hektolitrów. Zakłada się wyprodukować kilka typów piw. Będzie można skosztować klasycznego piwa pszenicznego, piwa typu IPA, lager oraz pils. Producenci zamierzają wprowadzać nowych gatunków co jakiś czas, w zależności od inwencji browarmistrza. Podkreślają, że najważniejsze jest przy tym zachowanie the good quality. W ofercie klubu Studio pojawi się browar uczelni, którego będzie można posmakować prosto z tanka (profesjonalny system nalewania bez uprzedniego kontaktu z powietrzem).
Jak przystało na uczelnię, wytwórstwo piwa będzie nacechowane naukowym kryterium. Mają na myśli prowadzenie prac badawczych wspólnie ze specjalistami z zakresu piwowarstwa.