Smogathon – czyli jak sprawić, żeby inicjatywa mieszkańców przynosiła wymierne korzyści

Posted on

Smogathon to krakowski projekt, który skupia się na rozwiązywaniu problemu jakości powietrza w mieście, a na jego przykładzie możemy poznać ogólne cechy skutecznej inicjatywy.

Nazwa „Smogathon” powstała z połączenia słowa „smog” ze słowem „hackathon”, oznaczającym wydarzenie, podczas którego programiści, projektanci, graficy i innowatorzy spotykają się, żeby intensywnie pracować nad rozwiązywaniem problemów. Motywem przewodnim Smogathonu jest walka z zanieczyszczonym powietrzem za pomocą technologii.

 

Dlaczego to działa

Smogathon pokazuje na własnym przykładzie, jakie cechy inicjatywy oddolnej przynoszą największe korzyści. Organizując wydarzenia w dowolnej dziedzinie, warto podążać za tymi dobrymi praktykami.

 

Szybkie reagowanie

Artboard 9Smogathon to przede wszystkim hackathon, a więc wydarzenie technologiczne, którego głównym celem jest stworzenie działających rozwiązań w bardzo krótkim czasie. Na przykład, jednym z nagrodzonych pomysłów jest projekt dopasowanej do kształtu twarzy i łatwej do samodzielnego wykonania maski antysmogowej. Taka maska jest dostępna od zaraz i jest przykładem szybkiej zmiany na lepsze.

 

Szerzenie świadomości

Artboard 8Podczas Smogathonu powstają projekty mające na celu edukację mieszkańców na temat stanu powietrza. Precyzyjne czujniki jakości powietrza, systemy informowania o miejscach, gdzie stężenie smogu jest większe, akcje edukacyjne w szkołach, gry planszowe to tylko część projektów, których celem jest wykonanie pierwszego kroku do czystszego powietrza – szerzenie świadomości o realnym zagrożeniu.

Dzięki tym działaniom, w rozwiązywaniu problemu mogą brać udział ludzie spoza Smogathonu – osoby, do których trafi przekaz i które zdobędą nową wiedzę. Nawet jeżeli nie każdy może wnieść pomysły od siebie, rośnie poparcie społeczne dla samej idei.

 

Interdyscyplinarność

Artboard 7Uczestnicy Smogathonu to przedstawiciele wielu różnych dziedzin – programiści, graficy, projektanci, socjologowie, edukatorzy, którzy w trakcie Hackathonu mają szansę poznać się i połączyć siły w tworzeniu projektów.

 

 

Stymulowanie pomysłów przez nagradzanie

Artboard 6Pragmatyczna formuła wydarzenia zakłada nagradzanie osób z pomysłem na pomoc środowisku. Wykwalifikowani mentorzy mają za zadanie wspierać merytorycznie, kwestionować i konstruktywnie krytykować rodzące się pomysły, aby przygotować drużyny do realiów tworzenia startupu. Firmy, które są partnerami wydarzenia pomagają w rozwoju projektów. Współpraca ze sponsorami pozwala na wynagrodzenie najlepszych projektów i wspieranie twórców w faktycznej ich realizacji.

 

Widoczne efekty

Artboard 10

Stworzenie okazji do spotkania ambitnych, innowatorskich umysłów skutkuje powstaniem dynamicznych zespołów. W trakcie pierwszego Smogathonu część członków dwóch konkurujących ze sobą drużyn stworzyło startup Airly, tworzący czujniki jakości powietrza. Kontynuowany jest również projekt stworzenia edukacyjnej gry planszowej.

 

Podsumowanie

Smogathon to wielopłaszczyznowy projekt, zrzeszający pomysłowych ludzi z różnych dziedzin i tworzący warunki do opracowywania innowatorskich rozwiązań różnych aspektów problemu zanieczyszczenia powietrza.

Jako całość, Smogathon posiada cechy, które warto przenieść na inne inicjatywy tego typu:

  • Szybkie reagowanie na potrzeby i tworzenie działających rozwiązań
  • Szerzenie świadomości, żeby w rozwiązywaniu problemu brało jak najwięcej ludzi
  • Łączenie ludzi z różnych dyscyplin, żeby generować innowacyjne rozwiązania
  • Nagradzanie dobrych pomysłów, żeby stały się rzeczywistością

 

Kontakt

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z Innovators’ Bridge lub bezpośrednio z organizatorami Smogathonu: http://smogathon.com

 

Tekst

3di

 

 

 

http://3di.com.pl/

Skład i ilustracja

lArtboard 1@2x-100

 

 

 

http://twolines.pl/