Krakowski Alarm Smogowy

Posted on

W kontekście Krakowa problem smogu to zagadnienie, które często przewija się w rozmaitych przekazach medialnych. Ale gdy przychodzi co do czego, bywa, że nie do końca wiemy, z czym się to tak naprawdę wiąże i co z tego dla nas wynika. Dzięki stowarzyszeniom takim jak prężnie działający Krakowski Alarm Smogowy nasza świadomość ma szansę znacząco wzrosnąć.

„Żyjmy w mieście nie tylko nowoczesnym, ale też zdrowym”, to idea, która przyświeca tej zapoczątkowanej w 2012 roku inicjatywie. Działalność Krakowskiego Alarmu Smogowego skupia się wokół dwóch kluczowych obszarów: budowy świadomości społecznej oraz walki z najbardziej powszechną i szkodliwą formą zanieczyszczeń, tzw. emisją niską.

ŚWIADOMOŚĆ

Akcje edukacyjne, happeningi, wpisy w mediach społecznościowych – to niektóre z działań, jakie Krakowski Alarm Smogowy podejmuje, chcąc nie tylko przybliżyć nam zagrożenia płynące z obecności smogu w naszym mieście, lecz także zachęcić nas do profilaktyki.

Przykładowo, możemy dowiedzieć się, że najbardziej szkodliwe dla nas są przenikające bezpośrednio do krwiobiegu mikroskopijne cząsteczki pyłu PM2.5 – prawie 40-krotnie mniejsze niż ziarenko piasku. A z kolei główne źródło pyłu PM10, który atakuje nasze drogi oddechowe, stanowią nagminnie spalane w piecach kiepskiej jakości paliwa.

EMISJA NISKA

Inaczej emisja powierzchniowa. W roku 2013 odpowiadała za aż 42% wszystkich zanieczyszczeń w krakowskim powietrzu. Niestety nie tak łatwo z nią walczyć, ponieważ ciągle brakuje adekwatnych rozwiązań systemowych, które mogłyby sprawić, że mieszkańcy zrezygnują z ogrzewania domów, np. kiepskim, ale za to tanim węglem. Problem uderza zwłaszcza w najbiedniejszych, ponieważ dla nich droższe rozwiązania są często nieosiągalne.

OCHRONA ZDROWIA

Krakowski Alarm Smogowy radzi, jak chronić się przed efektami wysokich stężeń smogu, powszechnych zwłaszcza w okresie zimowym.

  • nie należy uprawiać sportu na zewnątrz
  • nie należy wietrzyć mieszkania
  • nie należy zabierać dzieci na spacer

To tylko kilka wybranych zaleceń, które znacząco mogą poprawić stan naszego zdrowia.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Istnieje wiele dróg poprawy sytuacji bieżącej i Krakowski Alarm Smogowy aktywnie stara się wszystkie z nich promować. Konieczność wprowadzenia rozwiązań systemowych, np. norm jakości węgla lub programów docieplania budynków, nie budzi chyba niczyich wątpliwości.

Nie zapominajmy też, że szkodliwe paliwa stałe posiadają swoje zdrowsze alternatywy:

  • ogrzewanie elektryczne
  • ogrzewanie gazowe
  • ogrzewanie olejowe
  • ogrzewanie miejskie
  • odnawialne źródła energii

Warto również śledzić koncepcje pojawiające się w innych krajach i przeszczepiać co ciekawsze na nasz grunt – przykładowo Norwegowie w okresie zimowym mogą być codziennie informowani poprzez SMS o stanie powietrza w swojej okolicy.

Krakowski Alarm Smogowy stawia przed sobą ambitne cele, więc należy trzymać kciuki, żeby udało im się zrealizować jak najwięcej z nich. Ścisła współpraca z branżą IT, w której nie brak innowacyjnych rozwiązań mających na celu uporanie się z problemem krakowskiego smogu oraz rozmaite akcje crowdfundingowe pozwalają nam patrzeć w przyszłość z pewnym optymizmem.

KONTAKT

Wszystkich zainteresowanych działalnością (a może nawet wsparciem) Krakowskiego Alarmu Smogowego odsyłam do ich regularnie aktualizowanej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy